Hlavní obsah
Kresba Johna Lennona Foto: Profimedia.cz

Črty a obrázky Johna Lennona se dobře prodávaly

Aukce rukopisů, náčrtků a obrázků zesnulého hudebníka a spisovatele Johna Lennona ve čtvrtek překonala očekávání. O všechny položky byl v aukční síni Sotheby's v New Yorku velký zájem, informovala BBC.

Kresba Johna Lennona Foto: Profimedia.cz
Črty a obrázky Johna Lennona se dobře prodávaly

Například rukopis nonsensové básně The Fat Budgie se prodal za 143 000 dolarů (cca 2,86 miliónu korun), odhad byl přitom asi sedmkrát nižší. Také rukopis I Sat Belonely vynesl velmi slušných 137 000 dolarů (2,74 miliónu korun), což bylo čtyřikrát více než odhad aukční síně. Strojopis nazvaný Neville Club pak vynesl 100 000 dolarů (cca 2 milióny korun).

Raritní sběratelské kousky souvisejí s Lennonovými knihami Písání a Španěl na vesnici, které vyšly i u nás. Firma Sotheby's uvedla, že na této aukci je k vidění největší soukromá sbírka děl zakladatele skupiny Beatles, která kdy byla ke koupi. Vše původně patřilo britskému knižnímu vydavateli Tomu Maschlerovi.

Aukce připomněla dvě výročí – padesát let uběhlo od vydání Písání, a navíc také od slavného vystoupení Beatles v Ed Sullivan Show v americké televizi. Když Beatles skončili v roce 1970, John Lennon pokračoval v sólo kariéře, v roce 1980 byl ale zavražděn v New Yorku. Paul McCartney a Ringo Starr koncertují dodnes.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků