Hlavní obsah
Spisovatel Mo Jen Foto: Reuters

Čínský nositel Nobelovy ceny odmítl podpořit vězněného krajana

Letošní nositel Nobelovy ceny za literaturu, čínský spisovatel Mo Jen na čtvrteční tiskové konferenci odmítl vyslovit přímou výzvu k propuštění vězněného krajana a laureáta Nobelovy ceny za mír z roku 2010 Liou Siao-poa.

Spisovatel Mo Jen Foto: Reuters
Čínský nositel Nobelovy ceny odmítl podpořit vězněného krajana

Podle agentury DPA Mo na konferenci také nepřímo obhajoval cenzuru ve své vlasti. "Již jsem svůj názor na tuto otázku vyjádřil," řekl Mo novinářům ve Stockholmu, kde má 10. prosince ocenění oficiálně převzít.

Mo Jen v říjnu vyjádřil naději, že se Liou Siao-po "dostane co nejdříve na svobodu".
Své odmítnutí otevřeně podpořit disidenta Lioua zdůvodnil spisovatel na tiskové konferenci tím, že on jako spisovatel byl oceněn za literaturu, nikoli za politiku. Mo opakovaně zdůrazňuje, že literatura a politika jsou dvě odlišné věci, které nelze směšovat.

Propuštění žádalo 134 laureátů

Skupina 134 laureátů Nobelovy ceny z celého světa nedávno sepsala dopis vůdci Komunistické strany Číny se žádostí o propuštění Liou Siao-poa a jeho ženy, která je držena v domácím vězení. Mo Jen se k signatářům dopisu nepřipojil. Podle agentury DPA Mo na také nepřímo obhajoval cenzuru ve své vlasti. Mo konstatoval, že cenzura existuje v každé zemi světa, rozdíl je jen v tom, v jaké míře.

Agentura AP uvedla, že Mo přirovnal cenzuru k bezpečnostním kontrolám na letištích, které jsou podle něj rovněž "nepříjemné, ale nutné". Mo je přesvědčen, že cenzura nesmí stát v cestě pravdě, ale může být užívána a někdy je prý i nutná, aby se zabránilo šíření fám a pomluv.

Ocenění Moa bylo kritizováno některými čínskými disidenty i mezinárodními bojovníky za lidská práva kvůli tomu, že tento literát je členem Komunistické strany Číny a působí mimo jiné jako místopředseda provládního Svazu čínských spisovatelů. Zatímco ocenění propagátora politických reforem Lioua před dvěma roky Peking odsoudil jako západní propagandu a uvedl, že výbor poškodil svou pověst, když dal cenu vězněnému zločinci, ocenění pro Moa Čína letos velkolepě oslavovala. Liou zůstává nadále ve vězení, kde si od roku 2009 odpykává jedenáctiletý trest za údajné podněcování k převratu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků