Hlavní obsah
Film Masaryk Foto: Bioscop

Český lev má nová pravidla, film Masaryk by dnes nevyhrál

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) upravila pravidla udělování cen Český lev poté, co někteří filmaři kritizovali postup producentů vítězného filmu Masaryk. Vadilo jim, že tvůrci nechali životopisné drama režiséra Julia Ševčíka promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině, což tehdejší pravidla umožňovala. Podle nových pravidel by se Masaryk do soutěže bez oficiální premiéry už nedostal, informoval člen prezídia a výkonného výboru ČFTA Petr Ostrouchov.

Film Masaryk Foto: Bioscop
Český lev má nová pravidla, film Masaryk by dnes nevyhrál

Film Masaryk obdržel ocenění ve 12 kategoriích, přestože nebyl do konce roku 2016 uveden v klasické kinopremiéře. Na účast v letošním ročníku Českých lvů mu stačil určitý počet projekcí v daném roce.

„Masaryk měl onu ´klasickou premiéru´ v březnu 2017; jeho předchozí mezivánoční promítání v jednom kině by nyní Akademie za klasickou kinopremiéru neuznala, protože bezprostředně po něm byl film z kin stažen a jako premiéra, s podporou kampaně, bylo anoncováno až uvedení v březnu 2017,” sdělil Ostrouchov.

Vyhlášení nového ročníku cen Český lev se uskuteční 10. března v Rudolfinu. Nominace jednotlivých kategorií budou vyhlášeny 17. ledna na tiskové konferenci ČFTA. Poosmé bude v rámci Českých lvů udělena Cena Magnesia za nejlepší studentský film. Naposledy ji získala za snímek Kyjev Moskva režisérka Anna Lyubynetska.

Ještě před Českými lvy se rozhodne o držitelích Ceny české filmové kritiky. Filmoví novináři v těchto dnech hlasují o nominacích, které zveřejní 2. ledna. Ceny pak 27. ledna předají v přímém přenosu České televize v pražském Divadle Archa. O nominace na Ceny české filmové kritiky se uchází 45 celovečerních filmů, které byly letos uvedeny v kinech. Jsou mezi nimi hrané, animované i dokumentární snímky. Další projekty se navíc objeví v nominacích kategorie Mimo kino, které upozorňují na počiny mimo klasickou kinodistribuci, anebo Objev roku. Ceny se celkem udílejí v devíti kategoriích. Hlasování je veřejné a výsledky budou dostupné na www.filmovakritika.cz.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků