Hlavní obsah
Marie Rottrová byla oceněna za celoživotní dílo. Foto: Petr Hlubek

Ceny Jantar získali Kačo, Rottrová i Štreit

V Ostravě se v neděli 3. března udělovaly Ceny Jantar za mimořádné umělecké výkony v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury vytvořené v Moravskoslezském kraji. Ze slavnostního večera v Gongu v Dolních Vítkovicích si skleněný artefakt Šárky Mikeskové odneslo osmnáct umělců.

Marie Rottrová byla oceněna za celoživotní dílo. Foto: Petr Hlubek
Ceny Jantar získali Kačo, Rottrová i Štreit

Iniciátorem cen je Spolek pro kulturní deník Ostravan.cz. Ceny se udělovaly letos podruhé. Literární ocenění získala Irena Šťastná za básnickou sbírku Sen o třetí plíci, za výtvarné umění byl oceněn fotograf Jiří Šigut za vydání rozsáhlé monografické publikace, jež shrnuje umělcovu tvorbu od 80. let minulého století.

V oblasti baletu a tanečního divadla směřovala obě ocenění k inscenaci Don Quijote Národního divadla moravskoslezského (NDM) v Ostravě. Za roli Kitri cenu získala Sawa Shiratsuki, za roli Basila Sergio Méndez Romero. Podobně tomu bylo i v případě muzikálové kategorie, kde obě ocenění putovala do inscenace muzikálu Kočky rovněž v NDM. Kateřina Marie Fialová byla oceněna hned za dvě kočičí postavy Demetry a Dželíny, stejně tak i Ján Slezák, jenž se blýskl v rolích Rozumbrady a Rambajz-Tága.

Na ceremoniálu vystoupil i Tomáš Klus.

Foto: Petr Hlubek

Operní ceny se rozdělily rovným dílem mezi NDM a Slezské divadlo v Opavě. První získala Veronika Holbová za ztvárnění dvou postav dvou různých oper – Mílu z Janáčkovy opery Osud a titulní roli v Pucciniho jednoaktovce Sestra Angelica, jež je součástí inscenace Triptych. V mužské operní kategorii ocenila odborná porota výkon barytonisty Pavla Klečky v roli Revírníka v opavské inscenaci Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky.

Novinkou letošního ročníku Cen Jantar byla ocenění za celoživotní dílo. Získali je fotograf Jindřich Štreit a zpěvačka Marie Rottrová, která díky své neutuchající energii byla nominována zároveň i v kategorii populární hudba Zpěvačka roku. Oba umělce odměnil dlouhý a upřímný potlesk vestoje. „Jestliže spojíme lásku s uměním, potom můžeme být šťastní,“ řekl Šreit v děkovné řeči.

Za celožitovní dílo byl oceněn Jindřich Štreit.

Foto: Petr Hlubek

V oblasti artificiální hudby si uznání Instrumentalista roku odnesl cimbalista Daniel Skála za intermediální projekt DeCliché a cenu Hudební těleso roku Janáčkova filharmonie Ostrava za progresivní dramaturgii. V oblasti populární hudby titul Interpret roku získala zpěvačka Dorota Barová za album Iluzja a klavírista Tomáš Kačo za jazzové album My Home.

Tomáš Kačo byl hvězdou akce.

Foto: Petr Hlubek

Kapelou roku se stala mladá skupina February za album Branching Tracks a titul Píseň roku si odnesly Fotky z výletu ostravské skupiny Nedivoč z alba Vale pletichám.

Jako jedny z posledních se předávaly ceny za činoherní divadlo. Herečkou roku se stala Pavla Gajdošíková za titulní roli v inscenaci Maryša ostravského Divadla Petra Bezruče a hercem roku Josef Kaluža za hlavní roli v inscenaci Zabiják Joe ostravské Komorní scény Aréna.

Hercem roku se stal Josef Kaluža.

Foto: Petr Hlubek

O příjemnou atmosféru přes tři hodiny trvajícího galavečera se dobře starala moderátorská dvojice Lumír Olšovský a Lada Bělašková a řada vystupujících sólových umělců i kapel. Po celý večer je doprovázel orchestr muzikálového souboru NDM za řízení dirigenta Jakuba Žídka. Zatímco o vstup se postaral cimbálový Ensemble Flair Jana Rokyty, závěr večera patřil Tomáši Klusovi a jeho písni Tichá voda, kterou doprovodil i dívčí koncertní sbor Permoník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků