Hlavní obsah
Zleva: konvent, kostel, prelatura Foto: Martin Domín

Bienále přinese na tři desítky projektů

Milovníci současného výtvarného umění budou mít letos v létě co dělat, aby stihli všechny přehlídky, které se připravují.

Zleva: konvent, kostel, prelatura Foto: Martin Domín
Bienále přinese na tři desítky projektů

Vedle dalšího ročníku bienále mladého umění pořádaného Galerií hlavního města Prahy se po dvou letech do Prahy vrací bienále, které se konalo ve Veletržním paláci a jež pořádala Národní galerie v Praze a časopis Flash Art. Pořadatelé se však nepohodli, a na letošek chystají každý vlastní akci. Lidé kolem Flash Artu zahájí 26. května v karlínských halách, NG startuje 14. června ve Veletržním paláci a Anežském klášteře.

Bývalí spolupracovníci se navzájem osočují z nedodržení uzavřených smluv a dohod. "Nebyli jsme spokojeni se způsobem shromažďování uměleckých děl a neshodli jsme se ani po odborné stránce - na tom, co je umění a jak je prezentovat," uvedl ředitel Sbírky moderního a současného umění NG a hlavní kurátor bienále Tomáš Vlček.

Hlavní kurátorka minulého společného bienále Helena Kontová podala na NG žalobu kvůli neoprávněnému užití ochranné známky. NG svou přehlídku nazvala Mezinárodní bienále současného umění 2005 - Národní galerie v Praze. Podle Kontové je tento název, zejména v anglickém překladu, zaměnitelný se značkou Prague Biennale, kterou si nechala zaregistrovat ona.

"Nadto NG tento svůj vlastní návrh ani sama neužívá, při kontaktování galeristů, umělců a kurátorů užívá jen naši ochrannou známku Prague Biennale. Proto jsme nuceni podat další žalobu," řekla Kontová. Nejedná se pouze o záměnu slov, ale o porušení duševního vlastnictví, míní. Knížák na tyto výtky reaguje vyjádřením v tom smyslu, že slovo ,bienále' se používá běžně, slovo ,mezinárodní' ještě častěji, a tak nevidí důvod pro podání žaloby.

Téma přehlídky pořádané NG zní Druhý pohled a tvoří jej 27 kurátorských projektů připravovaných kurátory z Česka, Evropy, Severní i Jižní Ameriky a Asie. Vlček připravuje sekci nazvanou shodně s celou přehlídkou Druhý pohled, kde představí díla Jany Sterbakové, Václava Požárka a Jiřího George Dokoupila. Knížák sestavil kolekci nazvanou Obraz jako stále přitažlivá tradice, v níž svá díla vystaví na pět desítek českých umělců včetně Knížáka samotného.

"Boříme tradiční hranice, které oddělují práci kurátorů, kunsthistoriků a umělců," řekl Vlček k zařazení Knížákova díla do přehlídky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků