Hlavní obsah

Bezva ženská na krku Ondřeje Vetchého

Právo, Věra Míšková

Malebných vesniček je v Čechách nepočítaně, ale o téhle to platí dvojnásob: Martinice u Dolních Kralovic jako by byly stvořeny ze samých líbezných i zarostlých zákoutí, cesty tu vedou díky mírně kopcovité krajině Benešovska nahoru dolů, a snad po každé z nich dojdete k romantickému rybníku. K odpolednímu či večernímu posezení na jeho břehu lákají pohodlné lavičky a nad nimi závěsy plné nádherných květů.

Natáčení filmu Bezva ženská na krkuVideo: Novinky

 
Článek

Tohle tu ale nebylo, lavičky a květinové závěsy jsme dovezli my,“ mírní moje nadšení zkušený producent a debutující režisér Tomáš Hoffman, který se tady usadil se štábem filmu Bezva ženská na krku s Petrou Hřebíčkovou, Ondřejem Vetchým a Jiřím Langmajerem v hlavních rolích. A protože mu scénář napsal Jiří Vejdělek, autor a režisér jejich diváckých hitů Ženy v pokušení a Muži v naději, lze očekávat, že o zábavu v kině nebude nouze.

Náhoda tomu chce, že Vejdělek právě vystupuje z auta, a tak se ho rovnou ptám, co se stalo, že si vlastní scénář netočí sám, ale jen se tak přijíždí podívat na plac.

„Je třeba dávat příležitost mladým a talentovaným režisérům, což Tomáš Hoffman nepochybně je, a navíc měl jako producent šanci koukat dlouhé roky pod ruce mistrům,“ říká se svou typickou poloironií, kterou prozradí jen smích v očích. „Začal mi do těch filmů přespříliš krafat, tak jsem cítil, že by si to měl zkusit. A jsem rád, že když si teď večer po natáčení voláme, tak říká: ,Rozumím tvým stížnostem na některé věci kolem natáčení předchozích filmů den ode dne víc. Předtím jsem často nevěděl, o čem mluvíš, co ti pořád vadí nebo co tě trápí, a teď tomu rozumím velmi dobře.‘“

Foto: Cinemart

Jiří Langmajer ve filmu Bezva ženská

S vážnější tváří pak dodává, že několik komedií s milostnou zápletkou už natočil, přestala to pro něj být výzva. „Byl jsem si nebezpečně jistý, že bych Bezva ženskou natočit uměl. Což si přímo říká o to, abych to zkazil a zklamal diváky. A to bych opravdu nechtěl. Zato Tomáš, který začíná, musí být ostražitý každou vteřinu, a třeba do příběhu vnese novou jiskru.“

Hrobník – rekvalifikant

Ondřej Vetchý má právě pauzu a v ní i chvilku času přiblížit svou postavu. „Je to ten typ chlapa, který měl rád ženskou, a doplatil na její nenasytnost, dostal se do průšvihu a ona ho opustila. Po odpykání trestu se jde zašít na vesnici, kde pracuje jako hrobník. Setká se tam s ženskou, která je naprosto a dokonale jiná než on. A protože se shodou okolností nemohou jeden druhému vyhnout, jdou si ze začátku pořádně na nervy…“

Po Koljovi je to v pořadí už druhý hrobník v jeho kariéře. „Hrobník v Koljovi dělal svou práci řadu let a řekl bych, že ji měl rád, nacházel v ní uspokojení. Tohle je hrobník-rekvalifikant, který ji dělá možná hlavně v naději, že se ho kvůli ní budou lidé maličko štítit a dají mu pokoj, což je to jediné, co si přeje.“

Hoffman pak velmi stručně shrnuje děj: „Bezva ženská na krku je komedie o tom, jak je těžké najít odvahu stát se sám sebou.“

Hovornější je na téma ,Proč jsem se stal režisérem‘. „Jsem extrémně orientován na produktivitu, na poměr výkon–cena, mám rád, když jsou věci zorganizované a šlapou jako hodinky. A vždycky jsem věřil tomu, že se dá všechno perfektně připravit tak, aby nebyly žádné záseky. Ale musím uznat, že občas vznikají situace, které člověk nemá pod kontrolou a malinko to zdržuje – třeba, když se roztočí záběr pod těžkým mrakem a vzápětí vysvitne sluníčko, nedá se dělat nic jiného, než čekat, až zase přijdou mraky,“ připomíná právě natáčenou scénu.

Mezi dvěma muži

Konečně se zatáhlo, před obecní vývěsní tabulí stojí starosta alias Miroslav Táborský. Režisér zavelí „Akce!“, přibíhá Petra Hřebíčková v teplákách a s píšťalkou na krku. „Pane starosto, tak jak to vypadá s těmi Trnkovými?“ – „Ona ta jejich docházka asi nic moc, co?“ – „No, od Vánoc nepřišli ani jednou.“ – „A vy na pálení čarodějnic přijdete?“ odvádí starosta řeč jinam.

Za chvíli je natočeno a herečka spěchá, protože kousek odtud na ni čeká s jejím malým synkem Šimonem hlídačka, a tak jen cestou rychle vypráví o své roli učitelky v jednotřídce.

„Mám úžasné děti a je jich jen osm, ale přesto si uvědomuji, jak je povolání učitelky nesmírně těžká práce. Skláním se před všemi, kdo s dětmi pracují. A postavit se před třídu – přiznám se, že jsem měla větší trému než na jevišti.“

Druhá linie její postavy je ale milostná: „Co k tomu říct? Moje Eliška má za sebou nešťastnou lásku, ale tím, že se nevzdává, ji možná potká ještě větší láska než předtím.“

Nakonec se bude rozhodovat mezi Ondřejem Vetchým a Jiřím Langmajerem. „To je super, to se mám co?“ směje se herečka a dodává, že i v dalších rolích má skvělé kolegy, kromě Miroslava Táborského také Václava Postráneckého, Terezu Kostkovou a další.

Premiéra filmu Bezva ženská na krku je plánována na 13. října.

Reklama

Výběr článků

Načítám