Hlavní obsah

Báseň Anne Frankové se vydražila téměř za čtyři milióny

Za 140 000 eur (3,8 miliónu Kč) se ve středu v Amsterdamu vydražil text básně, který napsala Anne Franková. Konečná cena za krátký rukopis je téměř třikrát vyšší, než předpokládali odborníci. To svědčí o přetrvávající oblibě této židovské dívky, která se stala symbolem holokaustu, uvedla agentura Reuters.

Báseň Anne Frankové se vydražila téměř za čtyři milióny

Osmiřádkový text, který Anne z poloviny opsala z jedné nizozemské knihy básní, poslala přítelkyni Christiane van Maarsenové v březnu 1942. Tehdy jí bylo 12 let. Krátce poté se Franková začala skrývat se svou židovskou rodinou před nacisty v Amsterdamu.

Báseň vydražil po internetu zájemce, který si nepřál být jmenován. Autenticitu textu dokládal přiložený dopis od sestry Christiane Jacqueline van Maarsenové, která dala Frankové krátký rukopis do dražby.

Krátká báseň Anne Frankové se vydražila v přepočtu za 3,8 miliónu Kč.

Foto: Peter Dejong, ČTK/AP

Anne se narodila ve Frankfurtu nad Mohanem, v pěti letech s rodiči utekla a ukrývala se před nacistickým režimem v Nizozemsku. Dívka si v úkrytu vedla deník, který je dnes jedním z nejznámějších svědectví o holokaustu. Nakonec byl však jejich úkryt prozrazen. Anne zemřela v roce 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen.

Deník Anne Frankové nechal vydat její otec, který válku přežil. Deník byl přeložen do 67 jazyků a prodalo se ho více než 30 miliónů kusů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků