Hlavní obsah

Avatar se stal nejvýnosnějším snímkem všech dob, pokud se nepočítá inflace dolaru

Filmová sci-fi Avatar se podle serveru The Hollywood Reporter (THR) stala nejvýdělečnějším snímkem v kinech všech dob. Distribuční společnost 20th Century Fox podle THR potvrdila, že film režiséra Jamese Camerona překonal rekordní celosvětovou tržbu, kterou dosud držel jiný Cameronův snímek Titanic. Jenže údaj v dolarech je zavádějící, nepočítá s tím, že měna se v poslední době výrazně propadla.

Avatar se stal nejvýnosnějším snímkem všech dob, pokud se nepočítá inflace dolaru

Po více než šesti týdnech na plátnech kin vydělal Avatar na vstupném 1,8437 miliardy dolarů (asi 34 miliard korun). Překonal tak ještě nedávno nemyslitelnou hranici 1,843 miliardy dolarů, které v letech 1997 až 1998 v kinech zaplatili návštěvníci Titaniku.

Na zahraničním trhu si Avatar dosud připsal 1,292 miliardy dolarů, tedy o 50 milionů více než Titanic. V severoamerických kinech vydělal dosud 551,7 miliónu dolarů, což je ovšem o 49 milionů méně než to, co utržil Titanic.

V uplynulém víkendu přinesl Avatar po šesté za sebou do kas kin mimo Spojené státy a Kanadu více než 100 miliónů dolarů. Skoro 70 procent tržeb Avataru činí výdělky kin mimo Severní Ameriku. Titanic si od diváků mimo USA a Kanadu připsal 67 procent svých tržeb.

Velkou návštěvnost zaznamenal Avatar mimo jiné v Číně a Rusku. Ke kasovnímu úspěchu Cameronova nejnovějšího hitu přispělo také promítání v rozlišení 3-D, za které kina účtují více peněz než za klasické projekce.

Žebříček je zavádějící, nepočítá s inflací dolaru

Do hodnocení, které Avatar posunuje do čela žebříčku kasovních trháků všech dob, není však započtena inflace. Po jejím započtení je nejúspěšnějším filmem promítaným v Severní Americe snímek Jih proti severu z roku 1939.

Také podle žebříčků, které porovnávají počet prodaných lístků na jeden film a nikoliv cenu lístků, byl nejúspěšnějším filmem v Severní Americe Jih proti severu s 202 milióny prodaných lístků. Za ním následují Hvězdné války se 178,1 miliónu prodaných lístků. Cameronův snímek Titanic je se 128,4 miliónu prodaných lístků na šestém místě a Avatar s 67,8 miliónu na 36. místě. Lze však očekávat, že i toto číslo u Avataru ještě výrazně stoupne.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků