Hlavní obsah
Zámek Opočno zahájí 26. května novou výstavu. Foto: Profimedia.cz

Kulaté výročí 950 let od první zmínky o opočenském hradišti připomene mimo jiné výstava, kterou si od víkendu budou moci prohlédnout návštěvníci zdejšího zámku. Jejím tématem je stavební vývoj zámecké budovy. Přístupná bude až do konce října.

Zámek Opočno zahájí 26. května novou výstavu. Foto: Profimedia.cz
Archeologické rarity na Opočně

„Od soboty 26. května budou do prohlídky I. a III. okruhu také zařazeny prezentace zhruba sedmi desítek archeologických exponátů. Kromě návštěvníkům Opočna dobře známé římské přilby a dva tisíce let starého bubnu dongsonské kultury například také dvojice ptačích mumií ze starověkého Egypta, hlavice prehistorických sekeromlatů, meče ze 14. až 16. století, lovecké zbraně 15. až 19. století, a to lovecký meč, sekáč a tesák, středověké sekery a hroty kopí a šípů, čepele nožů a dýk z 15. a 16. století, koňské podkovy z období 14. až 18. století, jezdecké ostruhy a třmeny, renesanční kování koňského postroje nebo ukázky středověké keramiky,“ vyjmenovala Lucie Bidlasová z Územní památkové správy na Sychrově, pod níž zámek v Opočně spadá.

Nebudou chybět ani kuriozity jako vzácný historický ruční granát z pálené hlíny nebo údajný meteorit nalezený na Dobříši. „Tyto exponáty byly vesměs zakoupeny na aukcích nebo byly nalezeny na panstvích Colloredo-Mannsfeldů,“ dodala Bidlasová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků