Hlavní obsah
Karel Gott, Petr Janda a Radek Pastrňák v novém klipu skupiny Buty Foto: Supraphon

ANKETA: Udělte Anděla videoklipu roku

Ceny Akademie populární hudby Anděl se budou udělovat v sobotu 16. března. Čtenáři Novinek mohou udělit své Anděly už nyní v sérii anket, které se budou konat celý týden. V sedmém díle vybírejte Videoklip roku 2012.

Karel Gott, Petr Janda a Radek Pastrňák v novém klipu skupiny Buty Foto: Supraphon
ANKETA: Udělte Anděla videoklipu roku

Nejvíce hlasů od Akademiků dostala populární kapela Buty za videoklip k písničce Píseň práce, nominováni byli také český hudebník a producent Boris Carloff za píseň Falling a kapela Kryštof za Inzerát.

Anděl hrající na šalmaj

Hudební ceny Anděl se v České republice začaly udělovat v roce 1991. Tehdy ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. Úplně prvními nositeli tohoto ocenění a celkovými králi prvního ročníku se stali členové skupiny Lucie.

Zpěvačkou roku 1991 byla Bára Basiková a zpěvákem roku se poprvé a naposledy stal Slovák Pavol Habera. Další ročníky už byly jen české.

V letech 1992 až 1996 se cenám začalo říkat české Grammy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak se od roku 1997 stala symbolem prestižních ocenění zlatá soška Anděla hrajícího na šalmaj, kterou vytvořil sochař Jaroslav Róna.

Partnerem cen Akademie populární hudby je společnost Seznam.cz, která pro uživatele služby Mixér připravila speciální kanál věnovaný interpretům usilujícím o sošku Anděla.

HLASOVÁNÍ V ANKETĚ BYLO UKONČENO.
Anketa
Kterému videoklipu byste dali Anděla pro rok 2012?
Buty: Píseň práce
50.4 %
Cafloff Boris: Falling
5.5 %
Kryštof: Inzerát
44.1 %
Celkem hlasovalo 2361 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků