Hlavní obsah
Skupina Zrní Foto: Archiv kapely – Šimon Vejvančický

ANKETA: Udělte Anděla objevu roku

Ceny Akademie populární hudby Anděl se budou udělovat 16. března. Čtenáři Novinek mohou udělit své Anděly už nyní v sérii anket, které se budou konat celý týden. V pátém díle vybírejte Objev roku 2012.

Skupina Zrní Foto: Archiv kapely – Šimon Vejvančický
ANKETA: Udělte Anděla objevu roku

Nejvíce hlasů od Akademiků dostala pražská kapela A Banquet (album Breath), nominován byl i český hudebník a producent Boris Carloff (deska The Escapist) a třetici uzavírá kladenská skupina Zrní (Soundtrack ke konci světa).

Anděl hrající na šalmaj

Hudební ceny Anděl se v České republice začaly udělovat v roce 1991. Tehdy ještě federální a oficiální název zněl Výroční československé hudební ceny. Úplně prvními nositeli tohoto ocenění a celkovými králi prvního ročníku se stali členové skupiny Lucie. Zpěvačkou roku 1991 byla Bára Basiková a zpěvákem roku se poprvé a naposledy stal Slovák Pavol Habera. Další ročníky už byly jen české.

V letech 1992 až 1996 se cenám začalo říkat české Grammy a vítězové si odnášeli podle amerického vzoru malé gramofony. Američané si ale stěžovali, že český název porušuje copyright, a tak se od roku 1997 stala symbolem prestižních ocenění zlatá soška Anděla hrajícího na šalmaj, kterou vytvořil sochař Jaroslav Róna.

Partnerem cen Akademie populární hudby je společnost Seznam.cz, která pro uživatele služby Mixér připravila speciální kanál věnovaný interpretům usilujícím o sošku Anděla.

HLASOVÁNÍ V ANKETĚ BYLO UKONČENO.
Anketa
Kterému objevu byste dali Anděla pro rok 2012?
A Banquet: Breath
44.7 %
Boris Carloff: The Escapist
14.7 %
Zrní: Soundtrack ke konci světa
40.6 %
Celkem hlasovalo 1469 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků