"Nechci vyvolávat napětí nebo vypadat jako cenzor, ale jsem věřící člověk a ten film popírá samotné základy evropské civilizace a demokracie. Ty stojí na biblických principech, jako je neopakovatelnost a vzácnost jedince. Snímek nebývale překrucuje fakta, a to včetně těch ověřitelných," řekl Kubelka Právu.

Když před dvanácti lety začal provozovat malé jirkovské kino, rozhodl se, že v něm nepoteče krev a nebude se propagovat násilí. Jirkovská veřejnost už si dávno zvykla, že si na horory a drsné akční firmy musí zajet do sousedního Chomutova.

Ani poslední Kubelkovo rozhodnutí proto nevzbudilo žádný větší ohlas. "Když ten film budu chtít vidět, zajedu si do Chomutova," shodli se čtyři z pěti dotázaných obyvatel města. Pátý Kubelkův postoj odmítl: "Pořád se říká, že komunisti cenzurovali, a věřící přitom dělají totéž."

Církev: Promítat s výkladem

Podle starosty Filipa Škapa (ODS) je na provozovateli kina, jaké filmy si z nabídky vybere. Ani církvi vyřazení snímku z programu nevadí. "Pokud by na ten film přišel člověk, který o víře ví málo nebo nic, pak by mohl vzít některé věci vážně. A to by nebylo dobré, protože nejsou pravdivé. Ještě lepší než nepromítat, což může lidi naopak nahnat do jiného kina, by ovšem bylo nabídnout ten film s výkladem," usoudil chomutovský pastorační asistent Josef Filip.

"Uvažoval jsem o tom, ale ten film bych dostal od distributorů až měsíc po premiéře v Chomutově a to už by neměl výklad nebo beseda význam," reagoval Kubelka.