Šifra mistra Leonarda přináší fikci o tom, že Ježíš měl dceru s Máří Magdalenou a že jeho potomci stále žijí. Kniha zůstává nejprodávanější knihou na pultech amerických knihkupectví. Poptávku podpořil vedle blížící se premiéry filmového zpracování i rozruch kolem nedávného soudu v Londýně, který rozhodl, že Brown ve své práci nezneužil poznatků historiků Michaela Baigenta a Richarda Leigha uvedených v knize Svatá krev a svatý grál z roku 1982.

Popularita kolem londýnského procesu zřejmě pomohla i polozapomenuté knize Svatá krev a svatý grál, která se drží mezi šedesáti nejprodávanějšími tituly v USA. Nová kniha Michaela Baigenta Ježíšovy listy: Výklad největší blamáže v historii spekulující o tom, že Ježíš nezemřel na kříži, ale dožil se požehnaného věku, odstartovala prodej ve Spojených státech z 25. příčky.

Soudní odmítnutí Brownova plagiátorství přivítala společnost Sony Pictures Entertainment, která bude distribuovat filmovou verzi v hlavní roli s Tomem Hanksem. Její mluvčí Jim Kennedy potvrdil, že do kin vstoupí film 19. května.