Doohan zemřel ve věku 85 let ve svém domě v Redmondu ve státě Washington ráno v půl šesté místního času, 14:30 SELČ. Server startrek.com cituje hercova dlouholetého přítele a agenta Steva Stevense, který potvrdil, že příčinou smrti byl zápal plic. Doohan trpěl Alzheimerovou chorobou. V roce 1989 přežil těžký infarkt.

Scotty se zapsal do povědomí diváků především jako technik, který obsluhoval teleport a zařizoval tak přesun členů posádky z lodi a zpět. Výrok "Beam me up, Scotty" (Transportujte mě, Scotty), kterou nejčastěji používal kapitán první průzkumné lodi Enterprise James Kirk, se natolik vžil, že se v USA používá jako synonymum pro rychlý přesun z místa na místo.

Montgomery Scott
James Doohan, v českém znění Miloš Mejzlík
Montgomery Scott, přezdívaný Scotty, má na starosti technickou část Enterprise, především pak pohonné a energetické systémy. Technika je mu zálibou, profesí i posláním - pod pojmem "odpočinek" si představuje čtení technických magazínů. Mezi posádkou má pověst zázračného opraváře; o "své" Enterprise ví více než její konstruktéři a má ji raději než sám sebe.
více na startrek.cz

V 19 letech vstoupil do kanadské armády a stal se poručíkem u dělostřelectva. Se svými spolubojovníky se při vylodění v Normandii účastnil bojů na pláži Juno. Šestkrát zde byl zasažen střelami z německého kulometu a v bitvě přišel o jeden prst na pravé ruce. Fanoušci Star Treku o později ve svých statistikách uváděli, že tento handicap je poznat pouze ve dvou dílech seriálu.

Stovky fanoušků seriálu již vyjádřily svou účast ve speciální kondolenční diskusi. Soustrast rodině vyjádřila i mateřská producentská společnost seriálu Paramount Digital Entertainment a hlavní fanouškovský server Startrek.com.

Poslední srpnový den loňského roku se Doohan dočkal i své hvězdy na Chodníku slávy v Los Angeles. Jeho hvězdu nejdete na 7021 Hollywood Blvd.