Agentura DPA o Gottovi v profilu píše jako o Sinatrovi Východu a zlatém hlasu z Prahy. Připomíná, že se vůbec nemusel stát zpěvákem, „protože se rodilý Plzeňák vyučil elektromontérem v ČKD v Praze a vystupoval jen bokem".

Za konečný průlom v jeho kariéře považuje agentura rok 1963, kdy Gott, který mezitím začal studovat na konzervatoři, poprvé vyhrál soutěž Zlatý slavík. Během další kariéry ji pak ovládl ještě 41krát.

Karel Gott bude na pamětní eurobankovce

DPA v textu cituje šéfredaktora Literárních novin Petra Bílka, podle něhož je Gott národní ikonou, jejíž hlas doprovázel celé poválečné generace v době jejich prvních lásek. Ze všech zpěvákových hitů agentura za ten nejznámější označuje píseň Včelka Mája.

„To jediné, co mě vede k zamyšlení, je to, že to vypadá, jako bych neměl žádné jiné velké hity," říká ke slávě této písně Gott v rozhovoru pro Stern. ”Ale co si může zpěvák více přát než mít hit, který oslovuje řadu generací až dodneška?"

Chatrné zdraví a myšlenky na Západ

V rozhovoru také přiznává, že v minulosti opakovaně uvažoval o možnosti opustit Československo a odejít na Západ. "Ale pak jsem myslel na to, že by to nebylo fér vůči mému publiku doma," uvedl.

Interview se vrací i ke zpěvákovým zdravotním problémům z posledních let. „Lékaři mi řekli: 'Ještě před 15 lety byste už byl mrtvý.' Takže jsem tu, ale jen proto, že dnes technika a chemie a zkušenosti doktorů moje neuvěřitelné přežití umožnily," řekl Gott o rakovině, s níž bojoval v roce 2015.

Karel Gott nazpíval s dcerou Charlotte Ellou duet Srdce nehasnou

Kariéru českého umělce shrnuje i server nordbuzz. „V 80 letech se může Karel Gott ohlédnout za kariérou, kterou zažije jen málo hudebníků. Více než 900 písní, odhadem 30 milionů prodaných nahrávek a zdánlivě nekonečné množství cen charakterizují hudební působení tohoto Čecha," konstatuje server a připomíná, že Gottovi hned několik svých pořadů tento týden věnuje veřejnoprávní televize MDR.

Ten hlavní s názvem Legendy – večer pro Karla Gotta odvysílá v neděli ve 20:15 hodin.

Může se vám hodit na Zboží.cz: