Píšou se osmdesátá léta. Soudruh Boris je přední oficiální humorista v Sovětském Svazu. Komunisté ho mají rádi, nedělá problémy, neotvírá problematická témata a baví lid. Letecky se přepravuje na svá vystoupení – tu Soči, tu Riga – a jednou ho soudruzi dokonce pustili do Prahy. Proč ale soudruh není šťastný? Jak to formuloval jeho manažer – protože jsou vlastně prostituti. Boris nenávidí sám sebe za to, co dělá. Dospívající syn si ho neváží, jen malá dcerka ještě nekriticky miluje svého tatínka.

Humorista je komorní, rusky temná tragikomedie s příchutí krutosti zelených mozků a morální kocoviny, která nebere konce. Atmosféru marnosti posilují i staromódní zaprášené sovětské interiéry.

Humorista se synem, který rebeluje proti systému.

Humorista se synem, který rebeluje proti systému.

FOTO: Artcam

Komik ve vleku mocných proplouvá absurdními situacemi, ze kterých toho moc nechápe. Úlisně se mu vtírají důstojníci KGB, ale pak ho uprostřed noci odvážejí na místa, o kterých nic neví, protože generál nebo hrdinný kosmonaut zatoužil po vyprávění vtipů.

Ocitá se bez vlastního přičinění kdesi v Kazachstánu nebo na bizarních mejdanech velitelů sovětské armády, kteří bez mrknutí oka rozsévají smrt v Afghánistánu, ale v soukromí touží po západních manýrech. Symbolem jejich domněle vysoké úrovně má být videopřehrávač a porno.

Předstírané přátelství arogantních komunistů je dvojsečné a komik si to dobře uvědomuje. Může se snadno proměnit v opak – přelétavá přízeň mocných se nejednou obrací v pomstychtivost.

Celkové hodnocení: 75 %