Několik generací českých dětí si oblíbilo partičku ve složení Pinďa, Bobík, Myšpulín a Fifinka, jejichž první příběh vyšel 15. května 1969. Čtyřlístek cestoval po světě i do historie a na sešity později navázaly i větší knižní příběhy. Duchovní otec čtveřice, výtvarník Jaroslav Němeček, oslaví 20. února 75. narozeniny.

„Nerad bych, aby to znělo nafoukaně, ale Čtyřlístek pro mě znamenal a znamená šťastný život od začátku po celou dobu,“ vzpomíná Němeček. „Já s těmi figurkami jejich příběhy stále doslova prožívám. Už tím, že jsem si je umístil do domečku, v němž jsem vyrůstal v Praze v Modřanech. Jen jsem jej umístil do Máchova kraje poblíž hradu Bezděz, kde jsem zas na chalupě. A když třeba s manželkou chystáme oběd, jako teď, tak já mám doslova pocit, že mně ho vaří Fifinka.“

Čtyřlístek je jejich společné dítě. Manželka Lucie Němečková s nadsázkou říká, že ho počali na předsvatební dovolené v Itálii v roce 1967. „Okukoval jsem, jak se komiksy dělají na Západě, a ten rozdíl byl markantní,“ vzpomíná Jaroslav Němeček.

Velké dobrodružství Čtyřlístku

Velké dobrodružství Čtyřlístku.

FOTO: Falcon

„Říkali jsme si, že české děti něco takového nemají. Tady bylo pár komiksů na zadní stránce, ani to nebylo barevné,“ dodala jeho žena.

Nový film natočil režisér Michal Žabka a hlasy postavičkám propůjčili známí herci Tereza Bebarová (Fifinka), Jan Maxián (Pinďa), Bohdan Tůma (Bobík), Jiří Ployhar (Myšpulín), Miroslav Táborský (Vypravěč), Jiří Lábus (Zádrhel), Ota Jirák (Pirát), Petr Rychlý (Vlkodlak) a další.

Není to první pokus o převedení Čtyřlístku na velké plátno. Stejný režisér uvedl do kin v roce 2013 snímek Čtyřlístek ve službách krále, který byl tehdy přijat velmi chladně a kriticky. Recenze mu většinou vyčítaly zmatený nepřehledný scénář, velmi málo humoru a obrovské množství reklamy na dětské výrobky.

Velké dobrodružství Čtyřlístku

Velké dobrodružství Čtyřlístku.

FOTO: Falcon

V novém díle zažije čtveřice horolezecký výlet na Ďáblův palec, pátrání po ukrutném Vlkodlakovi, fantastickou cestu do vesmíru a vánoční návštěvu u malých čertíků, prozradili tvůrci.

Může se vám hodit na Seznamu: