Andrew Vajna (vlastním jménem András György Vajna) se narodil v Budapešti v roce 1944. V roce 1956 prchl před sovětskými okupanty do Ameriky. Pokoušel se prorazit s fotostudiem a parukami, ale zásadním počinem bylo až založení firmy Carolco s Mariem Kassarem. Spolu produkovali první film Rambo: První krev i Rambo 2. Dále se podílel na filmech jako Total Recall, Rambo III a Jakubův žebřík.

Pod značkou Cinergi později Vajna pracoval na filmech jako Smrtonosná past 3, Soudce Dredd nebo Nixon a Evita. Díky svým maďarským kořenům zařídil také natáčení filmů ve své vlasti už za komunismu - třeba Rudé horko s Arnoldem Schwarzeneggerem. V roce 1989 založil společnost InterCom, která distribuovala filmy hollywoodských studií jako 20th Century Fox, Warner Bros., Sony Pictures, Disney a MGM.

Rambo 1

Rambo 1

FOTO: Orion Pictures

V dalších letech se podílel např. na komedii Já špion s Eddiem Murphym a Owenem Wilsonem, která se opět natáčela v Budapešti, a v roce 2003 ještě na třetím Terminátorovi (Terminator 3: Rise of the Machines).

S Quentinem Tarantinem produkovali dokumentární film o maďarském povstání roku 1956 Freedom's Fury, které tehdy krvavě potlačili sovětští agresoři.

Může se vám hodit na Zboží: