Jeho tendence vracet se k původním příběhům není novinkou. Úspěšný Román pro ženy následoval Román pro muže, po Báječných létech pod psa napsal o deset let později Báječná léta s Klausem, po Biomanželce o pět let později Biomanžela. V některých románech dějově navazuje, jindy, jako v případě Románu pro ženy a Románu pro muže, knihy spojuje jen název a příběhy jsou odlišné.

V nové knize Viewegh navazuje na příběh rodiny, v níž maminka pracuje jako lékárnice a tatínek je slavný herec. Kdysi hrával na prknech Národního divadla, dnes účinkuje v reklamách. Pro výkony v reklamách na psí šampony sklízí u svých dvou dcer pohrdání a posměšky.

Bára a Sára jsou v pubertě. Jedna odpovídá na vše anglicky a společně milují pražské nákupní centrum, obchod s levnou bižuterií a předražený bubble tea. Viewegh se skrze zájmy svých dcer pokusil o jakousi plochou reflexi trendů jejich generace.

Obal knižní novinky Michala Viewegha.

Obal knižní novinky Michala Viewegha

FOTO: nakladatelství Druhé město

Do zaběhnutého příběhu vstupují dvě nové postavy babiček, aby děj rozvířily. Především babička Jana, která si zrovna odseděla patnáctiletý trest za vraždu dědečka Emila sekerou a o jejíž existenci a osudu neměl nikdo z rodiny kromě maminky zdání. Právě z jejího chování a slovníku pochází většina humoru a komických scén. Hned po ní následuje jako zdroj vtipu střet tří generací – babičky, rodičů a pubertálních dcer.

Nové pohádky pro unavené rodiče jsou vyprávěny jako pohádky stylem upravené pro děti, obsahem spíše pro rodiče. Text je prostý, vtipný, lehký, ovšem hledat v něm autorskou kvalitu, kterou Viewegh předváděl zejména v devadesátých letech, lze jen stěží. Vieweghovo psaní působí poněkud unaveně.

Text pozdvihují poutavé ilustrace Radky Folprechtové, ovšem autorova snaha vracet se ke starým ověřeným příběhům vyznívá až nudně.

Michal Viewegh: Nové pohádky pro unavené rodiče
Druhé město, 76 stran, 199 Kč

Celkové hodnocení: 55 %

 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: