Netradiční přehlídka vtahuje jak návštěvníky festivalu, tak i nic netušící obyvatele města a náhodné kolemjdoucí přímo do centra uměleckého dění. V pražském Karlíně se mohou kochat jak klasickými sochami a moderními instalacemi, tak i street artem.

Otvor tunelu pod vítkovským vrchem zdobí nápis street artového umělce Tima.

Otvor tunelu pod vítkovským vrchem zdobí nápis street artového umělce Tima.

FOTO: Marek Volf

„Dynamicky se rozvíjející Karlín je na dosah od městského centra, v němž se na malé ploše setkávají prvky tradičního industriálního předměstí s architekturou reálného socialismu a nově se rozvíjející zónou kancelářských budov,“ vysvětlili kurátoři letošního prvního ročníku přehlídky Radek Wohlmuth a Daniela Kramerová.

Socha Martina Skalického zdobí prostranství sídliště poblíž zastávky metra Invalidovna.

Socha Martina Skalického zdobí prostranství sídliště poblíž zastávky metra Invalidovna.

FOTO: Marek Volf

Každý ročník se bude konat v jiné pražské čtvrti a s jiným tématem. Letos je jím úsloví Na hraně. Umělci téma zpracovali mnoha originálními, často velmi neotřelými způsoby. Přehlídka se pak jako celek věnuje vztahům v umění a jeho kontrastům.

„V praxi se to projevuje úmyslným zařazením umělců působících mimo metropoli nebo zapojením akademické i streetartové scény,“ vysvětlili kurátoři Wohlmuth a Kramerová.

Instalace Jana Zdvořáka, kterou autor sestavil z nalezených odpadových materiálů.

Instalace Jana Zdvořáka, kterou autor sestavil z nalezených odpadových materiálů.

FOTO: Marek Volf

Umělecké studio BUBEC, organizátor přehlídky, si tímto uměleckým počinem klade za cíl nejen kultivovat veřejný prostor, ale i nabourávat společenské a lokální stereotypy.

„V Praze schází kvalitní přehlídka současného vizuálního umění a zejména takového, které komunikuje s veřejným prostorem,“ uvedl umělecký ředitel přehlídky Čestmír Suška a dodal, že vystavená díla byla vytvořena přímo pro tento festival.

Pozor na nohy si dejte u letního kina Regina. Chodník zde zdobí neony Pavla Korbičky.

Pozor na nohy si dejte u letního kina Regina. Chodník zde zdobí neony Pavla Korbičky.

FOTO: Marek Volf

V rámci prvního ročníku své práce představilo patnáct umělců, které vybrali odborníci mimo jiné i z Galerie hlavního města Prahy, Akademie výtvarných umění nebo UMPRUMu.