Pouhých padesáti šesti let se dožil tvůrce „romantických klavírů“ Jiří Malásek. Ač vystudoval práva, hudba se stala jeho posláním. Nejprve se jí věnoval amatérsky, hudební teorii i hru na klavír studoval soukromě. Později se již na hudební scéně pohyboval jako sólový klavírista, třeba s Orchestrem Karla Vlacha nebo s Orchestrem Dalibora Brázdy.

Od roku 1955 pracoval také pro Československý rozhlas, kde působil i jako hudební dramaturg. Tam se seznámil se skladatelem Jiřím Bažantem, s nímž později vytvořil známé a úspěšné duo. Kromě Československého rozhlasu pracoval také pro Československou televizi a od roku 1970 jako šéfredaktor ve vydavatelství Panton.

Trojalbum Jiří Malásek – Zlatá kolekce sestavil syn Petr logicky. První dvě alba jsou výběrem z instrumentálních sólových nahrávek světových i českých hitů, které měly ve své době neuvěřitelný ohlas.

Za úspěchem těchto snímků stojí nejen citlivý výběr, ale hlavně interpretace, která zvýrazňuje jemné odstíny melodií s promyšleně atraktivním frázováním. Třetí album je pohledem na osobnost Jiřího Maláska jako autora (respektive spoluautora s Jiřím Bažantem, případně Vlastimilem Hálou).

Desku otevírá Píseň o jasmínu v podání Hany Hegerové, následuje (atypická) Ouplavická polka z prvního televizního seriálu Tři chlapi v chalupě. Dále je na albu šest evergreenů (například Milenci v texaskách, Život je bílý dům či Den je krásný) z prvního filmového muzikálu Starci na chmelu z roku 1964. Stejný počet skladeb připomíná neméně slavný film z roku 1966 Dáma na kolejích s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli.

Jiří Malásek (společně s Jiřím Bažantem) byl autorem hudby k televiznímu seriálu Dobrá voda, jehož titulní melodie je na kolekci zastoupena v podání FISYO. Jako bonusy budou ke slyšení málo známé nahrávky zejména z přelomu padesátých a šedesátých let, včetně těch klavírně mistrovských pro čtyři ruce s Jiřím Bažantem (například Tři strážníci).