Devětadvacetiletá blondýna v superupnutých kraťáscích hází hřívou sem a tam a ukazuje nohy ve stylu západních popových klipů, obsah písně je ale překvapivý. Alisa se stylizuje do učitelky. Nejdřív zesměšňuje mladé, kteří chodí na demonstrace a prý mají samé pravopisné chyby na plakátech. Jdi se učit a nepleť se do politiky, radí jim následně.

V březnu se Ruskem šířila vlna protirežimních demonstrací. Svým nedávným filmem o pohádkovém bohatství premiéra Dmitrije Medvěděva k nim přispěl vůdce opozice Alexej Navalnyj, který byl zadržen. Protesty se přenesly do více než osmdesáti měst a vyvrcholily pochodem v centru Moskvy, jehož uspořádání ale místní radnice nepovolila. Organizátoři akci považovali za legální, protože radnice jim jiné místo včas nenabídla, jak ukládá zákon.

Medvěděv má podle filmu obrovské pozemky, dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii.

Mladí Rusové bývali považováni za politicky pasivní, ale poslední dobou ožívají. Navalnyj vyzval k dalším demonstracím 12. června a písnička Alisy Vox může být pokusem odradit mladé od účasti. Ruská mládež ale není tak hloupá. V pátek měl už klip 200 000 palců dolů a pouhých 13 000 „lajků“.

Kdo to zaplatil?

Zpěvačka poskytla rozhovor německému časopisu Der Spiegel, kde tvrdí, že písničku si vymyslela úplně sama a že to politicky nemyslela. Na otázku, jestli je chyba se zúčastnit demonstrací s Navalným, nechtěla vůbec odpovědět.

Dvě nezávislá ruská média, Meduza a Dožď, uvedla, že lidé z Kremlu zaplatili zpěvačce a skupině zhruba 850 000 korun. Dožď jmenoval bývalého zaměstnance správy Kremlu, který působil u putinovské mládežnické organizace Naši.

Milý Putine, chci být s tebou

V roce 2015 se objevil klip snad ještě bizarnější zpěvačky Mašani, která schvalovala vojenské napadení Ukrajiny. Mašani zpívala, že je okouzlena a očarována a nemůže na Putina zapomenout. „Můj milý Putine, chci být s tebou,“ vyznala se dívka v šatech v ruských barvách.

Když je později oblečená v ukrajinských barvách, je nešťastná a „uvězněná“ – jasný vzkaz, že Ukrajina potřebuje osvobodit Putinem. Možná Putin vrátí i „Sojuz“ neboli Sovětský svaz, naznačuje pohledná Mašani.