Diveroli sám sepsal své zážitky z mezinárodního obchodu se zbraněmi pod názvem Once a Gun Runner, jenže z nich žádný film nevznikl. Studio si raději najalo profesionálního novináře Guye Lawsona, který s ním rozmlouval ve vězení, vydal rozsáhlý článek a nakonec se rozhodnul téma zpracovat i do knížky. Ta byla základem filmu. Způsob, jak ho režisér Todd Phillips vylíčil, se ale Diverolimu vůbec nelíbí.

Warner Bros. obviňuje z nekalé soutěže a falešné reklamy v novinách, kde vyšly rozhovory s Todem Phillipsem či Jonahem Hillem a Bradleym Cooperem, a také v trailerech a na sociálních sítích. Studio odpovědělo, že nic z toho není žalovatelné, neboť je chrání první dodatek americké ústavy, který se týká svobody vyznání, svobody slova a svobody tisku.

Diveroli to ale odmítnul a upozornil, že se jedná o výroky komerčního charakteru. Soud ho zatím podpořil, když uznal reklamní charakter materiálů a uvedl, že motivace filmařů byla nepochybně finanční.

Kšefty v Albánii nemusí dopadnout dobře.

Z filmu Týpci a zbraně

FOTO: Freeman Entertainment

”Studio vědělo, že prezentace příběhu jako „pravdivého“ přiměje zákazníky, aby šli na film Týpci a zbraně,“ uvedla soudkyně Mary Scrivenová. ”Ačkoliv filmy jsou umělecká díla a musí být chráněna, jsou také součástí trhu jako každý spotřební produkt, a to vyvolává oprávněné znepokojení ohledně nebezpečí, že bude zákazník podveden.“

Režisér Todd Phillips, který natočil i známé Pařby ve Vegas a v Bangkoku, tentokrát sáhnul po velmi vážném tématu nelegálního obchodu se zbraněmi. Je v něm ale také hodně ironie, bizarních postav a hlášek, které nevyvolávají dojem, že jde o zcela přesný dokument ze života. Herec Jonah Hill ve filmu vypadá jako tlustý vyžilý slizoun, který lže tak rád a často, že už sám nepozná, co je pravda.