„Máme tu čest po více než čtyřiceti letech předat tuto nádhernou budovu k rekonstrukci moderními technologiemi, po jejímž ukončení by se měla stát špičkovou scénou v evropském kontextu. Můžeme-li být svědky i aktéry takovéto rekonstrukce, je to důkaz dobrých časů. Zažili jsme i časy destrukce a ničení,“ řekl z jeviště Státní opery ministr Herman.

FOTO: Petr Horník, Právo

Rekonstrukce, kterou vyhrála stavební firma Hochtief, potrvá sedmadvacet měsíců a její rozpočet činí 858 miliónů korun.

Neorenesanční budova proslulé architektonické dvojice Fellner a Helmer z roku 1888 projde rozsáhlou úpravou, která se dotkne prostorů pro umělce i diváky.

Sedadla ze 70. let minulého století nahradí v hledišti nová, jež by měla respektovat původní podobu a zároveň budou moderně vybavena titulkovacími zařízeními zabudovanými do opěradel.

FOTO: Petr Horník, Právo

Kompletní rekonstrukcí projdou jevištní technologie, elektroinstalace, voda, topení i odpady. Rekonstrukce se bude týkat i fasády provozní budovy, zkušeben, šaten a dalších úprav včetně restaurátorských prací na interiérové výzdobě hlediště.

FOTO: Petr Horník, Právo

Provoz do opravené budovy by se měl vrátit v květnu 2019. Na tom se shodli všichni tři aktéři slavnostního zahájení renovace. Tomáš Bílek navíc vyjádřil naději, že za rekonstrukci Státní opery získá firma Hochtief hrdý titul Stavba roku.