„Neřeknu vám přesně kolik, ale trvá to léta,“ svěřil se Svěrák deníku Právo. „Kdosi se na Facebooku zaštítil mým jménem a komunikuje s lidmi tak, jako bych to dělal já. Stává se mi, že si za mnou třeba někdo přijde pro podpis a řekne mi, že patří k mým přátelům na Facebooku a mé stránky se mu líbí. Já na to odpovím, že na Facebooku nejsem a cokoli je na něm napsáno pod mým jménem, neříkám to já, ale neznámý pachatel.“

Svěrák již několikrát marně hledal cestu, jak člověku, který na sociální síti vystupuje pod jeho jménem, jeho konání zakázat.

„Můj syn Jan se pokoušel falešný profil přes centrálu Facebooku zrušit. Ztroskotalo to ale na tom, že pachatel vydává stránku jako profil mého fan klubu, což není napadnutelné. Obsah té stránky je ale falzum,“ konstatuje herec.

Podobnou zkušenost měl i Svěrákův umělecký kolega Jaroslav Uhlíř. Jemu se falešný profil na Facebooku ale zrušit podařilo, jelikož byl vedený na jeho jméno.

„Najde-li tedy někdo na Facebooku stránku na jméno Zdeněk Svěrák, nejde o můj osobní profil. Patří naopak někomu, kdo se za mě vydává. Já na Facebook nevstupuju, bojím se tam,“ svěřil se Svěrák.