Syn horníka z Walesu se narodil roku 1940 jako Thomas John Woodward. V mládí pilně poslouchal americké rhytm and blues a piloval styl podle Solomona Burkeho, Little Richarda i Elvise Presleyho.

Jeho neskutečně robustní, plný baryton byl předurčen k soulu a někteří lidé si v začátcích dokonce mysleli, že Tom Jones je americký černoch. Jones ale nezpívá jen jeden žánr, vyzkoušel si soul, funk, gospel, country i slaďáky se smyčcovým doprovodem, které už poslední dobou moc nepreferuje.

Světovými hity se staly písně jako It's Not Unusual, What's New Pussycat, Delilah, Green, Green Grass of Home, She's a Lady či novější Sex Bomb. Za půl století posbíral řadu cen, které roku 2006 završila britská královna rytířským titulem, zpěvák by tedy měl být formálně oslovován Sir Thomas Jones Woodward.

Tom Jones

Tom Jones

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V Liberci přislíbil zazpívat klasické hity i něco z posledních alb jako Spirit in the Room a Praise & Blame. Před pár lety zpěvák prošel pozoruhodnou změnou, estrádní Tom Jones s nabarvenými vlasy zmizel a objevil se starý chlap s přiznanými vráskami a šedinami, který zpívá blues a spirituály. Liberec se každopádně má na co těšit.

„Máme obrovskou radost, že se nám na Benátskou! podaří přivést Toma Jonese. Usilovali jsme o něj několik let. Jeho tvorbu zbožňujeme. Poslední tři nahrávky Praise & Blame, Spirit In The Room a Long Lost Suitcase patří navíc mezi naše nejoblíbenější,“ poznamenal zakladatel a ředitel festivalu Pavel Mikez.