Osmatřicetiletý dánský scenárista a režisér Tobias Lindholm patří ke generaci, která povznesla skandinávskou kinematografii v rámci Evropy na vrchol. S Thomasem Vinterbergem napsal vynikající scénáře k filmům Submarino nebo Hon (pro Vinterberga – režiséra), sám pak režíroval filmy R a Únos a do obou obsadil jako hlavního herce Piloua Asbaeka.

Ten hraje i ve snímku Boj hlavní roli, dánského vojáka Clause, velícího jednotce na misi v Afghánistánu. A zatímco Claus bojuje s tálibánci a každý den musí rozhodovat o životech a osudech svých podřízených spolubojovníků, jeho žena bojuje doma s třemi ještě malými dětmi v jejich i svých každodenních starostech a radostech. A u obojího táta a manžel chybí.

Pak se Claus vrátí nečekaně domů a Maria, jakkoliv je šťastná, se logicky ptá: „Jak to? Musíš mi říct, proč jsi přijel!“ A Claus přiznává, že tam daleko učinil rozhodnutí, které v důsledku stálo životy civilistů, a že ho čeká soud a možná vězení.

Stejně jako v předchozích scénářích i tentokrát psal Lindholm typicky úsporným, ale plně obsažným způsobem a tak i film natočil. Ne všechno se musí vyslovit, ne všechno se musí opakovat. Mnohé je řečeno jen obrazem, a přesto divák přesně ví, co postavy říkají. Je to totiž vždy v logice toho, co se na plátně děje.

Do podrobných detailů a přitom důsledně minimalistickým rukopisem jsou vykreslené i hlavní postavy tohoto především morálního dramatu. Divák si ani neuvědomí, jak se to stalo, ale náhle cítí, že mu na nich záleží, vytváří si k nim vztah, až jsou mu důvěrně známé, aniž by pro to zdánlivě udělali něco mimořádně výrazného. Film klade spoustu otázek a navzdory napětí a vtažení do děje dává i prostor k přemýšlení a případnému utváření (nikoli jednoznačnému utvoření!) vlastního názoru.

Nejen Pilou Asbaek a Tuva Novotny podávají skvělé výkony. Dokážou do rolí s profesionálními schopnostmi vložit i přesnou míru citu tak, aby jim divák zcela uvěřil.

V první části se Lindholm soustředí spíše na situaci na misi, ve druhé se film láme do morálního i soudního dramatu a v ní se tvůrcům daří nejlépe. Film graduje naprosto nenápadnými prostředky, bez velkých efektů a rozmáchlých gest. Před divákem stojí žalující strana i obhajoba a obě mají kus své pravdy a velký kus relativity. Přitom nikdy nepřeváží pocit, že by scenárista a režisér v jedné osobě a stejně tak herci nevěděli, na kterou stranu se postavit. Z jejich jednání naopak vyplývá to podstatné, tedy že žádná pravda není jen jedna, nikdo nemůže ve vypjatých situacích jednat jinak, než jak to ona situace vyžaduje a dovoluje současně.

A člověk musí – obecně – v životě učinit mnohá rozhodnutí a nést za ně následky, ať mají podobu trestající ruky zákona, nebo vlastního svědomí.

 Boj
Dánsko 2015, 115 min. Režie: Tobias Lindholm, hrají: Pilou Asbeak, Tuva Novotny, Dar Salim, Charlotte Muncková a další.

Celkové hodnocení: 95 %