Mladou stockholmskou právničku Annu zavádí do míst, kde se narodila její matka, do mrazivých prostor nejsevernějších končin Skandinávského poloostrova. Její bratranec Nils Mattis byl obžalován ze znásilnění ženy nevalné pověsti a ona by měla rodině „zdarma“ pomoci.

Jaké je však překvapení, když oběť, rozhodnutou obvinění stáhnout, přesvědčí, aby tak nečinila. Nenávidí totiž přehlížení trestných činů a násilí činěné na ženách. Jenomže začíná jít o život.

Pettersson, také dokumentarista a režisér, nabízí v takřka reportážním podání osudy lidí z neobvyklého prostředí. Kautokeino je obec v severním Norsku, blízko hranic s Finskem. Právě odlehlost místa, navíc s výraznou většinou Sámů – Laponců, kteří se stali v minulém století objektem nelítostného ponoršťování, vytváří jak mimořádné prostředí pro dobrodružný děj, tak pro vykreslení života v unikátním kraji.

Autor poutavě vykreslil jak postavu Anny, tak bratrance Mattise, její tety Sary Marit, která byla nucena zůstat a starat se o prosperitu rodinného stáda, i tamních policistů a právníků. Je to víc než detektivka. Je to výpověď o obnaženém lidství, nuceném přijmout jako hlavní měřítko přežití.

To vytváří svéráznou morálku, možná předobraz budoucího chování i dalších lidí než jen těch z krajin za polárním kruhem.

Lars Pettersson: Kautokeino – Krvavý nůž
Garamond, přeložila Petra Hesová, 375 stran, 329 Kč

Celkové hodnocení: 85 %