”Samozřejmě jsem zklamaná, ale nominovaným filmům to neubírá na skvělosti,“ řekla serveru Deadline.

Mezi nominovaným herci a herečkami jsou letos všichni stoprocentně bílí. Ochránci korektnosti jistě dodají, že tam není ani jeden postižený a chybějí také lesby a gayové. Na druhou stranu nelze říci, že v Hollywoodu vládne věková diskriminace – teenageři totiž nominace neovládli. Kate Winsletové je čtyřicet, Charlotte Ramplingové téměř sedmdesát, Bryanu Cranstonovi je devětapadesát a Stallonovi bude také brzy sedmdesát.

Ani mezi režiséry nezavládla pestrost. Výjimkou je Mexičan Alejandro Gonzalez Iñárittu. Jeho kolega Spike Lee loni kritizoval nápadnou „bílost“ Oscarů, když převzal čestnou cenu. Akademie se cíleně snažila zvýšit diverzitu tím, že přijala 300 nových členů různého původu, ale na nominace to zjevně nemá dopad.

Loni také vyšla rozsáhlá americká studie o tom, že trháky kategorie A údajně špatně prezentují ženy. Mají málo hlavních rolí a ve filmu fungují jen jako matky, přítelkyně a manželky. Dokonce i ve vedlejších rolích je jen 29 % žen v těch větších a 30 % v těch mluvících (těch, co alespoň něco řeknou).

Mužské postavy jsou více vidět v práci a mají přesně danou profesi, zatímco u ženských postav málokdy. Pouze svou profesí je definováno až 61 % mužských postav, zatímco ženských jen 34 %.