Zatímco ve Spojených státech si premiéru sedmý díl Hvězdných válek – Síla se probouzí – odbyl už v pondělí, čeští fanoušci se dočkali až v noci na čtvrtek. Přípravy na premiéru velká část z nich nepodcenila a přišla na ni náležitě vystrojena.

Před kinosály tak bylo možné potkat například Dartha Vadera nebo Dartha Maula. „Uvidíme, jestli to bude kultovní nástupce, nebo ne,“ řekl Novinkám před premiérou jeden z návštěvníků kina.

Příběh sedmého dílu a některé postavy jsou nové. Zapadají ovšem do atmosféry, kterou na konci 70. let minulého století vytvořil režisér George Lucas. V novém díle se objevují staré známé postavy jako Han Solo, princezna Leia nebo Chewbacca. Dvojici droidů C-3PO a R2-D2 doplní nový parťák BB-8.

Vůbec poprvé nebyly Hvězdné války natočeny pod taktovkou George Lucase, který prodal produkční společnost Lucasfilm firmě Walt Disney. Ta plánuje i další pokračování. Osmý díl by měl mít premiéru už v roce 2017.

Odhaduje se, že nový film přinese tvůrcům rekordní tržby kolem 615 miliónů dolarů, natáčení přitom vyšlo zhruba na třetinu této částky.