Román Posedlost, v anglickém originálu Luther: The Calling, vyšel původně před čtyřmi lety a je prvním knižním příběhem s uvedeným detektivem. V českém překladu vychází premiérově.

John Luther je zvláštní postava. Je spravedlivý tak, že by mohl být nedostižným vzorem mládeži, zároveň často bere spravedlnost do vlastních rukou, to když potřebuje, aby vyšetřování běželo rychleji. V Posedlosti si ručně vyřídí s protivníky účty hned několikrát, to vše s vědomím, že porušuje zákon a je v hledáčku detektiva Útvaru pro vnitřní vztahy. Dokonce za to dostane trest.

Neill Cross: Posedlost

Neill Cross: Posedlost

FOTO: MOBA

Luther je drsný, přímočarý, nekompromisní a chytrý. Je ale také workoholik, kterému mezi prsty tone jeho vlastní manželství a bortící se vztah není schopen jakkoli podepřít, spíše s každým pokusem vše více kazí. A když nalezne mrtvé mimino, rozpláče se přímo před televizními kamerami.

V Posedlosti pátrá po vyšinutém vrahovi, který si usmyslel vybrat si partnerku podle vlastností jejích rodičů, ty odstranit a vyvolenou od dětství zcela ovládnout. K tomu využívá postupů, které čtenáře v Crossově vyprávění dovádějí ke vzteku a nenávisti, možná i k slzám. Přitom autor jeho konání zla v podstatě pouze popisuje a nečiní tak jakkoli rafinovaně. Klipový styl, který při tom používá, krátké věty a schopnosti nepopisovat nic navíc jsou samy o sobě naprosto strhující.

Neil Cross a herec Idris Elba, který hraje Johna Luthera v seriálu BBC.

Neil Cross a herec Idris Elba, který hraje Johna Luthera v seriálu BBC.

FOTO: MOBA

Extrémně se to projeví v závěru knihy, kdy Crossovo rychlé vyprávění v podstatě nahrazuje obrázky z napínavého filmu. Ať už to byl záměr, nebo jeho přirozená schopnost podat děj poutavě, odvedl úžasnou literární práci.

Lví podíl na tomto konstatování má jistě i překladatelka Martina Knápková.

Dva okamžiky přesto v knize stojí nad zbylými. Když zlotřilci v duchu hesla „chceš-li někomu ublížit, ubliž jeho oblíbené hračce“ drastickým způsobem zmrzačí starcova psa. Ve čtenáři to vyvolá takovou nenávist, až mu vzteky cukají svaly. Emotivní je také dialog Luthera s obchodníkem s dětmi, který mu velmi pádnými argumenty vysvětlí, že to, co dělá, je v pořádku.

Posedlost přináší napínavý příběh střetu pomatence a rázného detektiva, strhující děj a popisy.

Neil Cross: Posedlost
Moba, přeložila Martina Knápková, 408 stran, 269 Kč

Celkové hodnocení: 95 %