„Je fakt, že se stávám nostalgičtějším, pomalejším a občas možná taky protivnějším, takže název Babí léto s nostalgií asi dost souvisí. Ovšem zpívání i tvorba písní mě pořád baví,“ uvedl klipu Roman. Jeho filmový příběh je o ženě – úspěšné podnikatelce, která se ve vzpomínkách vrací k romantice trampování a vůbec k životu, jehož chod neurčovaly pouze pracovní a společenské úspěchy. Možná proto, aby na tvorbě filmu ušetřil, vytvořila titulní postavu příběhu, který písnička doprovodí, Horkého manželka Lucie, které by postavu mohly i po dětech závidět mnohem mladší skutečné herecké hvězdičky. Kulisu strohého kancelářského prostředí vytvořily místnosti reálné stavební firmy Přemysla Veselého v Brně.

Další, již mnohem romantičtější záběry vznikají na venkovském nádraží v Rapoticích v podhůří Vysočiny, což je výchozí bod mnoha trampských výletů. Tam štáb způsobil dost velký rozruch a zatímco prázdninoví výletníci, kteří folkaře vesměs velmi dobře znají, byli z natáčení nadšeni, mnohem méně se už dění kolem kolejí líbilo výpravčí a některým strojvůdcům, byť si produkce štábu zjišťovala z bezpečnostních důvodů všechny průjezdy vlaků. První záběry si všichni prohlíželi ještě v nádražní čekárně. Režiséra Lucie překvapila hereckým nadáním, a když nešetřil pochvalou, začal  Roman, který v té chvíli působil jen jako pasivní divák, projevovat určité obavy. „To by ještě tak hrálo, aby se v mé ženě našel herecký talent. Sáhne po ní film, a kdo se pak bude doma starat o děti?“ obával se zpěvák, kterého pak museli pro větší klid nakonec z místnosti natáčení raději vykázat.

V klipu si pochopitelně zahraje i Horkého kapela Kamelot

V klipu si pochopitelně zahraje i Horkého kapela Kamelot.

FOTO: Miroslav Homola

Videoklip půjde nejprve do ČT a na Óčko koncem srpna, desku pokřtí 18. září. Dosud nejúspěšnějším klipem Horkého (rovněž z tvůrčí dílny Davida Beránka) byl klip Zachraňte koně z roku 1997, který dostal i cenu jako Videoklip roku a byl nejhranějším klipem na country scéně s milióny zhlédnutí.

Horký, který je autorem námětu, původně ve snímku vystupovat nechtěl vůbec a záběry mínil pouze doprovázet hubou. Nakonec se v něm však objeví také.

Horký, který je autorem námětu, původně ve snímku vystupovat nechtěl vůbec a záběry mínil pouze doprovázet hubou. Nakonec se v něm však objeví také.

FOTO: Miroslav Homola

„Jestli se i na nové desce objeví takový hit, jako byly Koně, to se nedá nikdy předem odhadovat.  Jednou jsem jel ve vlaku, kde čundráci hráli Zachraňte koně. Opravil jsem je s tím, že tak jak to oni hrají, skladba není. Nepoznali mě a opáčili, že verzi mají přímo od Romana Horkého, tedy správnou. V tu chvíli jsem si uvědomil, že ta píseň už žije zcela svým vlastním životem, že jednoduše zlidověla a že na ni už vlastně nemám nárok. A pokud se něco podobného stane s Babím létem, tak jsem vyhrál,“ uzavřel Horký.