Polanski, který tráví většinu času ve Francii, byl kvůli dřívějšímu požadavku Američanů na své zatčení u krakovského prokurátora již koncem října, zadržen však nebyl. Státní zastupitelství jej bude chtít předvolat i tentokrát.

Američané předali Polsku podle PAP oficiální žádost začátkem ledna právě v souvislosti s říjnovou návštěvou jednaosmdesátiletého režiséra ve Varšavě. Tehdejší požadavek na jeho zatčení polské úřady zamítly kvůli jeho formálním nedostatkům. Polanski při své říjnové návštěvě prokuratury prohlásil, že bude úřadům kdykoli k dispozici, načež Polsko opět opustil.

Krakovské státní zastupitelství, které případ dostane na stůl v nejbližších dnech, bude chtít režiséra předvolat a bude na něj mít v souvislosti s případem některé otázky, řekl agentuře Reuters mluvčí generální prokuratury Mateusz Martyniuk.

Čin je dávno promlčený

Rodák z Paříže, který má občanství Polska i Francie, je viněn ze sexuálního zneužití tehdy třináctileté Samanthy Geimerové v roce 1977 v Kalifornii. Filmaři v soudním procesu hrozilo až 50 let za znásilnění, uzavřel však s prokuraturou dohodu a byl uznán vinným jen v jednom ze šesti bodů obžaloby. Odsouzen byl ke třem měsícům psychiatrického léčení v kalifornském vězení, kde strávil 42 dní. Pak se ale soudce zabývající se případem nechal slyšet, že by Polanski měl být potrestán dalším vězněním. Režisér následně uprchl do Evropy.

Zneužitá žena mu později odpustila. Americký soud však stále hodlá kauzu dořešit a loni odmítl případ uzavřít, což požadovali Polanského právníci. Polská média loni přinesla informaci, že režisér hodlá letos v Polsku zahájit natáčení filmu o takzvané Dreyfusově aféře. Producent chystaného snímku však uvedl, že Polanského pobyt v rodné zemi jeho otce závisí na tom, zda bude mít jistotu, že nebude muset přerušit natáčení kvůli hrozbě možného vydání do USA.

Polský generální prokurátor už v roce 2010 naznačil, že vydání Polanského není možné, protože čin, z něhož je v USA obviněn, je z hlediska polského práva promlčen. Stále je ale možné, aby polské úřady na žádost americké justice Polanského zadržely. Na evropském území už režisér strávil několik měsíců v domácí vazbě, když jej v roce 2009 na cestě do Curychu na základě amerického zatykače zadržela švýcarská policie. Poté jej však tamní úřady odmítly do USA vydat.