Digitální album se totiž začalo na internetu prodávat za 99 centů a Američané se na Marleyho vrhli. Něco podobného zkoušeli i současní interpreti, třeba digitální verze Prism od Katy Perryové se jednu dobu rozdávala zdarma a Lady Gaga se snažila ošálit hitparády tím, že nabídla novou nahrávku Born This Way za 1 dolar, aby mohla říct, že prodá milión kusů za týden.

Firmy vydávající statistiky jako Nielsen SoundScan a Billboard neuznávají prodeje nových alb při podobných slevách. Jenže Boba Marleyho diskvalifikovat nemohou, protože do hitparády nevstoupil teď, je to archívní nahrávka a v minulosti snad ani nikoho nenapadlo, že stará klasika může mít takovou sílu.

Zasel jsem, sklidil jsem, ubalil jsem, vzkazuje Bob Marley z obalu desky Catch a Fire.

Bob Marley na obalu desky Catch a Fire

FOTO: Island Records

Katalogové tituly není radno podceňovat. Když vyjde reedice takových interpretů jako Queen, Led Zeppelin, Rolling Stones či Bob Marley, poměrně často se zařadí mezi nejprodávanější desky. Velká vydavatelství s tím chladně kalkulují a zisk už čekají spíše od starých desek, starých živáků a ze studií vyhrabaných rarit či nedodělků, vydávaných často cynicky proti vůli autorů. Přesně to se stalo zesnulému Michaelu Jacksonovi a nyní se to zřejmě děje Freddiemu Mercurymu. Vytvořit novou hvězdu je zkrátka dražší, pracnější a výsledek je skoro vždy horší.

Billboard spočítal, že jen tento týden se prodá 24 000 kopií kompilace Legend, místo běžných tří čtyř tisíc. Úsměvně působí fakt, že v roce vydání (1984) byl Legend v hitparádě Billboard číslem 54, ale třeba v roce 2012 už číslem 18 a nyní podle všeho bude v Top 10.

Stephen Marley

Bobův syn, muzikant Stephen Marley

FOTO: Myspace

Bob Marley, který se narodil 6. února 1945 v Saint Ann Parish na Jamajce, je považován za první globální hudební hvězdu z tzv. třetího světa. První singl prý natočil už v roce 1962 (Judge Not a One Cup of Coffee) pod pseudonymem Bobby Martell a v roce 1963 zformoval s Bunnym Wailerem a Peterem Toshem ska skupinu The Teenagers (později The Wailing Wailers).

Ziggy Marley

Další z potomků Ziggy Marley

FOTO: ziggymarley.com

Skutečně slavným se stal až po odchodu do Londýna. V roce 1972 v Island Records natočil album Catch A Fire (např. Stir It Up, No More Trouble, Concrete Jungle) a později i Burnin. The Wailers se roku 1974 rozpadli, ale Marley pokračoval sám na hvězdné sólo dráze s alby jako Natty Dread (1974) s hity Lively Up Yourself a No Woman, No Cry a nebo Rastaman Vibration (1976).

V roce 1981 zemřel Marley na rakovinu. Natočili o něm mnoho dokumentů a neustále se spekuluje o tom, že v Americe vznikne hraný film o jeho životě.