Děj hry je posazen do roku 1934, kdy žije postižený teenager Billy Claven s tetičkami na ostrově Inishmaan u Irska. Je ponižován tamními obyvateli, kteří pro něj mají jen posměch, a nejraději se věnuje knihám. Ale situace se obrátí, když potká hollywoodského filmaře.

V The New York Times napsal Ben Brantley, že jde o hercův zatím nejúspěšnější divadelní počin. ”Daniel Radcliffe si tu jen neprocvičuje charizma pro své fanoušky, je zcela přesvědčivý jako chlapec, o kterém si nikdo v zapomenutém venkovském městečku nemyslí, že by mohl v něčem uspět.“

Představení Mrzák inishmaanský

Představení Mrzák inishmaanský

FOTO: Greg Allen, ČTK/AP

Podle Thoma Geiera z Entertainment Weekly hraje Billyho „s mazaným mixem prohnanosti  a zranitelnosti“.

Chris Jones v Chicago Tribune poznamenal: „Při hraní Billyho pořádně kulhá se zkroucením těla, což je při pohybu docela teatrální podívaná. Fyzicky drobný Radcliffe však nepojal roli jen tělesně, chápe, že nejvíce nás zajímá, jak reaguje na lidi, kteří mu přidávají ke jménu slovo kripl.“

„Radcliffe dává Billymu fyzickou křehkost a vnitřní tvrdost, kombinovanou s touhou, což ho dělá velmi příjemnou postavou,“ dodala Jennifer Farrarová z Associated Press.

Hru napsal Martin McDonagh, který mimo jiné píše a režíruje filmy (V Bruggách, Sedm psychopatů). Mrzák inishmaanský byl na Broadwayi uveden poprvé.