Ruský zákon je už v západních zemích delší dobu kritizován. Dopis podepsala řada osobností včetně spisovatele JM Coetzeeho a mnoha vědců.

Zákon prý vede k násilí, a dokonce k sebevraždám homosexuálů. Autoři chtěli připomenout solidaritu s politiky, umělci, sportovci a mnoha dalšími, kteří už vyjádřili zhnusení z postojů ruské vlády k homosexuálním občanům.

„Protestovat není nikdy lehké, my doufáme, že vyjádření odporu k tomu novému zákonu by mohlo ruský stát přimět k tomu, aby přijal humanitární, politické a demokratické principy 21. století, na kterých tvrdě pracoval už Michail Gorbačov,” uvedli.

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin

FOTO: Ria Novosti, Reuters

„Gandalf” McKellen je mluvčím organizace hájící gaye, lesby a bisexuály. Sám musel odmítnout účast na filmových festivalech v Rusku, protože britské ministerstvo zahraničí ho upozornilo, že tam nemůže mluvit o své sexualitě.

Podle ruského zákona je např. nelegální mluvit o „netradičních sexuálních vztazích před mládeží”. Mnoho Rusů zákon schvaluje, v zemi jsou časté nejen slovní, ale i fyzické útoky na homosexuály.

Moskevský nejvyšší soud loni zakázal pochody zvané gay pride na 100 let. Aktivista Nikolaj Alexejev se soudu účastnil a marně se snažil rozhodnutí zvrátit. Protestoval také proti tomu, že v Petrohradě vyhlásili zákaz šíření "homosexuální propagandy". Alexejeva se zastal jen Evropský soud pro lidská práva, který nařídil Rusku, aby mu zaplatilo odškodnění.