Seriál je inspirován 14 skutečnými případy, které řešila pražská mordparta. A právě z mordparty pochází i jeden ze spoluautorů scénáře Josef Mareš. Dalším je novinář Jan Malinda. Zmíněné 1. oddělení je elitní útvar policie, který se chlubí objasněností okolo 95 %.

Ondřej Vetchý v seriálu Případy 1. oddělení

Ondřej Vetchý v seriálu Případy 1. oddělení

FOTO: Česká televize

Už podle prvního dílu série se zdá, že příběhy se nesnaží být příliš efektní. Nejdou tradičním českým stylem „bude tam trochu legrace“ ani nezapojují milostné problémy mladé kriminalistky (ve filmové mordpartě jsou samí muži, tak jak to ve skutečnosti bývá). Vrahem také nebývá nikdo překvapivý, ale logicky někdo z nejbližšího okolí. Problém pak není pachatele fyzicky chytit, ale dokázat mu čin tak, aby to přijal soud.

Filip Blažek

Filip Blažek

FOTO: Česká televize

„Jsem původem dokumentarista, takže mám k realitě respekt,“ poznamenal jeden z režisérů Dan Wlodarczyk. S kolegou Peterem Bebjakem natočili i mediálně známé příběhy sexuálního agresora z Jižního Města, vraždy pracovníka televizní stanice a další.

V rolích policistů uvidíme Bolka Polívku, Filipa Blažka, Petra Stacha, Miroslava Vladyku a Ondřeje Vetchého. Jejich nepříjemného šéfa hraje Miroslav Hanuš, soudního lékaře Ondřej Malý.