Dnešní třetí díl se konečně oprostí od počátečních rušivých momentů a detektivní road movie, jak seriálu říkají na Kavčích horách, předvede moderní televizní vyprávění, které české publikum zná jen ze zahraniční seriálové produkce.

Očekávaná domácí novinka, inspirovaná současnou severskou detektivkou i „klasikou“ 70. let, přinesla sice zajímavou, temnou filmovou náladu, jenže seriál se trochu moc snažil z hlavního hrdiny rychle vyrobit štvance. Vadila bizarní historka o zděděném cirkusu i „rozervaný“ komentář, kterým hrdina provází příběh, ale zabijákem byl až nedostatek napětí, který pomalé tempo vyprávění proměnil hned na začátku v nudu místo rafinovanosti.

Hynek Čermák jako policajt zralý na odvykačku.

Hynek Čermák jako policajt zralý na odvykačku

FOTO: ČT

Po prvním dílu, který sledovalo skoro 800 tisíc diváků, jich seriál ztratil asi 250 tisíc a po druhém, kdy se ještě trochu namáhavě splétaly hlavní linky, se to možná rozhodli vzdát i další.

Jenže nedívat se dál by byla škoda. A tak zpátky všichni, kdo jste se těšili na českou variaci na dnes tolik populární, syrově severskou detektivku a už jste to vzdali, protože napotřetí seriál jakoby zázrakem ožije.

Sice dočasně zmizí ze scény Bukowského parťák, což je škoda, protože pořád vypadá zajímavěji než hlavní hrdina a chybí jak jeho sarkasmus, tak cynismus věčné kocoviny, ale počáteční křečovitá snaha dostát žánrové hře se z vyprávění konečně ztratí.

Ostatně z Nestora v tuto chvíli vyděděnec už je  – a otlučený cirkus se mezitím proměnil v poetickou samozřejmost na okraji příběhu. Teď už nic nebrání tomu,  nerušeně si vychutnávat kouzelně pochmurnou atmosféru, vykreslovanou s až neuvěřitelnou filmařskou jistotou i lehkostí.