Celý děj se odehrává ve vesmíru a film měl asi nejkratší casting v dějinách Hollywoodu - hrají v něm jen George Clooney a Sandra Bullocková. Založit celovečerní film na dvou hercích je zvláštní a vyvolává to určité obavy, jenže Cuarón z toho vybruslil chytrým dávkováním akce ve scénáři a nádherným řemeslem. Jde o film, na který musíte jít do kvalitního 3D kina s velkým plátnem, nebo nechodit vůbec. Dívat se na Gravitaci v televizi je zbytečné.

Kouzlo filmu tkví v kameře (Emmanuel Lubezki ) a tricích - jednak představují vesmír a poletující technika opulentní pastvu pro oči, jednak se tu objevují vypiplané detaily, které se běžně nevidí - třeba lidská slza, která se odlepí od oka a pluje si ve stavu bez tíže, nebo podívaná z pohledu kosmonauta, který se ve vesmíru točí a nemůže zastavit. Ale je to hlavně čistota, nepřeplácanost, která zaujme a umožní nám tomu uvěřit. Efekty jsou vlastně neefektní a Cuarónovi tak spíše uvěříme, že jsme v chladném a zlém vesmíru.

Z filmu Gravitace

Z filmu Gravitace

FOTO: Warner Bros.

Sandra Bullocková ve filmu Gravitace

Sandra Bullocková ve filmu Gravitace

FOTO: Warner Bros.

Z filmu Gravitace

Ztraceni v kosmu...

FOTO: Warner Bros.

Na rozdíl od častých filozofických a politicky orientovaných sci-fi je Gravitace čistě dobrodružná a vlastně neobsahuje žádnou velkou myšlenku. Divák se má hlavně bát o život hrdinů a prošedivělý pardál George do toho hází vtipné hlášky v roli zkušeného astronauta Kowalského.

Sandra hraje doktorku Ryan Stoneovou, lékařku, která je poprvé na misi a nemá zkušenosti s řízením kosmických lodí. Dozvíme se, že díky práci utíká od reality (zemřelo jí dítě) a ve vesmíru se necítí moc dobře. O Kowalském se moc nedozvíme, a tak působí poněkud divně, že v rozhodujícím okamžiku se sám odsoudí k smrti, aby kolegyně, kterou ani nezná, mohla žít. Dělá to s elegancí a naprostým klidem, jako by snad ani nebyl člověk z masa a kostí.

Naproti tomu postava doktorky se chová logicky a herečka předvádí dobrý výkon. Dochází jí kyslík a ona se vydává na šílenou výpravu do čínské lodi, která snad skýtá možnost návratu domů, i když ji sama neumí řídit a kolega je navždy ztracen v kosmu.

Celkové hodnocení: 80%