Film Justina Chadwicka podle serveru Rolling Stone líčí Mandelův nelehký život od dětství v jihoafrické vesničce přes 27 let věznění až po vítězství ve volbách a nástup do čela země. Mandelu hraje Idris Elba a jeho druhou ženu Winnie Naomie Harrisová.

„Dělali jsme ten film z jeho osobního pohledu, je to Mandela, o kterém si myslíte, že ho znáte, ale neznáte,” řekl producent Anant Singh.

Singh o projektu přemýšlel dvacet let. Dělal s Mandelou rozhovory ještě v době, kdy byl vězněn. Po vydání Mandelovy autobiografie získal práva na film, ale od premiéry ho ještě dělilo šestnáct let. Na kanadské premiéře uvedl, že byl velmi poctěn, když mu práva svěřili, a přišla s tím i velká odpovědnost. Měl přímý přístup k jeho rodině a do jeho archívu.

Nelson Mandela

Nelson Mandela

FOTO: Jonathan Evans, Reuters

„Mandela mě velmi podpořil, v podstatě mi řekl: ‚Dávám ti práva a už mě neotravujte,‘ ” vzpomínal Singh.

Herec Idris Elba neměl možnost se s Mandelou přímo setkávat, ale mluvil s jeho rodinou.

„Nadace a rodina měly velký vliv na film. Setkal jsem se se Zinzi a Zenani, jeho dcerami, a ty mi řekly, že chtějí, abych ho hrál. To je všechno, co jsem potřeboval vědět. Chci, aby na můj výkon a celý film byli hrdí Jihoafričané a také máma a táta, kteří jsou velkými fanoušky Nelsona Mandely,” dodal Elba.