„Oslovil jsem Braňa Kostku a ten souhlasil. Upřímně se přiznám, že jsem si to představoval mnohem jednodušeji, a opak je zatím pravdou. Tak těžkou práci jsem za třicet let ve své kariéře nezažil. Zpívat s hlasy znamená, že tam nejsou žádná kytarová ani jiná sóla. Ale jinak je to velmi příjemná práce, skvělí lidé a Braňo Kostka je výtečný kapelmajstr,” řekl Richard Müller o spolupráci se skupinou Fragile, kterou tvoří zpěváci Braňo Kostka, Soňa Norisová, Helena Krajčiová, Svetlana Rymarenko, Jana Golisová, Slavo Košecký, Vilo Csontos a Kamil Mikulčík.

„Je to pro nás velká výzva. Všichni ve skupině máme Richardovu hudbu moc rádi, a i když je tento projekt opravdu hodně náročný a pracný, moc se na něj těšíme,” uvedl Braňo Kostka.

Připravované písně (jako první představili hit Po schodoch) pocházejí z Müllerova repertoáru, ovšem připravit a cappella verzi je téměř jako vymyslet novou píseň.

Od září koncerty 

Richard Müller již od 80. let nahrává inteligentní populární hudbu s velkým důrazem na texty a svérázný rockově-šansonový pěvecký projev. Jeho nahrávky Po schodoch, Štěstí je krásná věc či Baroko už patří do zlatého fondu.

Müller se narodil v roce 1961. Počátkem 80. let pracoval jako hudební novinář a studoval Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. První písničku Rádio nahrál se skupinou Burčiak. Byl také členem legendární skupiny Elán. S vlastní skupinou Banket vydal album Bioelektrovízia (Po schodoch). Další alba se jmenovala Druhá doba?! a Vpred?. Pak Müller nastartoval velmi úspěšnou sólovou dráhu. Jeho popularita v ČR byla tak velká, že postupně začal zpívat i česky.

V devadesátých letech vydal např. desky Neuč vtáka lietať, 33, L.S.D., Nočná optika a Koniec sveta. V roce 2000 vyšlo album s texty Michala Horáčka – Richard Müller a hosté a o rok později 01. S americkými muzikanty natočil neméně úspěšný Monogamný vzťah a poté třeba album 44.

Turné po ČR a SR se odehraje v rozmezí od září do listopadu. Z českých měst jsou zatím naplánované koncerty ve Světlově, Olomouci, Ostravě, Šumperku, Božejově, Brně, Praze, Teplicích, Karlových Varech, Pardubicích, Příbrami, Liberci, Plzni, Českých Budějovicích, Zlíně a v Hodoníně. Podrobnosti na www.muller.sk.