Snad nejslavnější a nejhranější divadelní hra Nikolaje Vasiljeviče Gogola je stále aktuální tím, že poukazuje na nešvary, které jsou věčné. Námět na pětiaktovou hru o úplatcích si Gogol vypůjčil od svého přítele Puškina, kterému se jednou přihodilo, že byl omylem pokládán za revizora.

„Ačkoli se komedie odehrává v Rusku, ještě za cara, pořád ještě má co říct. A ještě dlouho bude mít,“ tvrdí ostravská dramaturgyně Daniela Jirmanová.
Režisér inscenace dodává, že se představení snažil postavit na vyvážených a výrazných hereckých výkonech. V hlavních rolích se představí Lukáš Melník, Zdena Przebindová, Sylvie Krupanská, Tomáš Dastlík a další herci.

„Gogol je tak mnohovrstevnatý autor, že se mu podařilo zasáhnout i dnešní dobu,“ tvrdí režisér Františák, který se nejnovější inscenací loučí s funkcí uměleckého šéfa Divadla Petra Bezruče. Jeho spolupráce s Ostravou ale nekončí, už v příští sezóně bude u Bezručů režírovat představení podle slavného románu Jaroslava Havlíčka Petrolejové lampy.

Od příští sezóny se uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče stane režisér Štěpán Pácl. Příští sezóna ponese název Roztoužená tour. V Páclově režii diváci uvidí Čechovova Strýčka Váňu a Molièrova Skapinova šibalství. Nová sezóna nabídne také zbrusu novou hru Petra Kolečka Taky fajny synek, kterou mladý český dramatik píše ostravskému divadlu na míru, a také grotesku D. D. Jacksona s názvem Můj romantický příběh, která nabízí pohled na fenomén stále rostoucího počtu nesezdaných třicátníků, takzvaných singles.