Bojová umění nebývají zrovna běžným tématem hlavních festivalových filmů, nicméně ředitel Berlinale Dieter Koslick je na tuto volbu pyšný: „Je pro nás velkou ctí zahajovat festival nejnovějším filmem předsedy poroty. Je to rafinovaný, vizuálně silný žánrový film,“ komentoval úvodní snímek, jehož hlavní hvězdou je Tony Leung, laureát ceny za nejlepší mužský herecký výkon v Cannes v roce 2000 za Wong Kar-waiův film Stvořeni pro lásku.

Také Wong Kar-wai je samozřejmě uvedením svého filmu na zahájení poctěn: „Těším se na práci předsedy poroty a fakt, že Grandmaster se zde představí mezinárodnímu publiku, je pro mě nesmírně vzrušující,“ řekl režisér.

Hlavní festivalová soutěž, která je v Berlíně nejsledovanější sekcí, začne tedy v pátek, o Zlatého medvěda za nejlepší film a Stříbrné medvědy za nejlepší výkony v jednotlivých oborech se bude ucházet 19 filmů.

Žádný český mezi nimi není, představí se snímky například z Německa, Polska, Rumunska či Íránu. Soutěžit budou i američtí filmaři, kteří točí v Hollywoodu, jako například Steven Soderbergh nebo Gus Van Sant, který uvede svůj politický thriller na ekologické téma Promised Land hned první soutěžní den.

 Zlatý medvěd – kdo si ho letos odveze?

Zlatý medvěd – kdo si ho letos odveze?

FOTO: Reuters

Právě Soderbergh a Van Sant přivezou do Berlína filmy s velkými hvězdami, které by se také měly slavnostního soutěžního uvedení zúčastnit. V Soderberghově psychologickém thrilleru Side Effects hrají Catherine Zeta-Jonesová a Jude Law, ve Van Santově zase Matt Damon a Frances McDormandová.

Velkou pozornost určitě připoutá také snímek íránského režiséra Džafara Panahího, který je ve své vlasti tvrdě pronásledován a odpykává si trest za šíření protirežimní propagandy. Jeho film Close Curtain je příběhem dvou psanců – muže, který je na útěku, protože má psa, a ty islám nedovoluje chovat, a ženy, která se zúčastnila zakázaného večírku.

Tradičně festival uvede díla začínajících filmařů i dobře známých tvůrců. Například rodák z Texasu Richard Linklater přiveze do Berlína snímek Before Midnight (Před půlnocí), který navazuje na jeho předchozí snímky Před úsvitem (1995) a Před soumrakem (2004) o setkáních francouzské studentky Celine (Julie Delphyová) a mladého Američana Jesse (Ethan Hawk) ve Vídni a v Paříži. V nejnovějším filmu zjistíme, že zůstali spolu a nyní mají strávit se svými dcerami prázdniny v Řecku.

Svou novinku An Episode in the Life of an Iron Picker představí bosenský režisér Danis Tanovič, který dostal v roce 2001 na festivalu v Cannes cenu za nejlepší scénář filmu Země nikoho. Jeho nynější soutěžní snímek je příběhem romské rodiny, která těžce zápasí o život nemocné matky – k nezbytné operaci chybí to „nejzásadnější“ – pojištění. Tanovič obsadil vesměs neherce, kteří dodávají filmu autentičnosti.

Francouzskou kinematografii budou reprezentovat dva filmy: známý režisér Bruno Dumont představí snímek Camille Claudel o sochařce, v mládí milence Augusta Rodina, která v těžkém duševním rozpoložení zničila většinu svých soch a prožila 30 let života v blázinci. Podkladem k filmu byla korespondence mezi Camille a jejím bratrem, spisovatelem Paulem Claudelem, titulní roli ztvárnila Juliette Binocheová.

Pro Catherine Deneuveovou zase napsala velkou roli scenáristka a režisérka Emanuelle Bercottová do filmu Elle s’en va. Dieter Koslick říká o letošní kolekci, že ji charakterizují „filmy, v nichž se často ohromujícím způsobem proplétají fikce a realita“, a dodává: „Život je tvrdý a nespravedlivý, přesto ale zábavný.“

V příštích deseti dnech uvidíme, co z toho nejvýše ocení festivalová porota a diváci.