Možná proto, že se jim zdá moc jednoduchá a málo zaumná, na což si někdy ti dva potrpí. Jenomže rozumní kritici se dokážou přenést přes bariéru, která odlišuje divadlo pro dospělé a pro malé diváky. Chvála mnoha inscenací třeba libereckého Naivního divadla nebo plzeňské Alfy to dosvědčuje.

Jestliže na Ostravaru zazářil před několika lety loutkářský Lebensraum (Životní prostor) Israela Horovitze, je bláhové domnívat se, že se na tom festivalu musí objevovat vždycky jenom téma introvertní, navíc s tou Sofií pěkně „o ničem“.
Proč se styděli Klemens s Pithartovou Lásku s červeným nosem představit na Ostravaru, ale obeslali jí Festival divadel Moravy a Slezska v Těšíně, to vědí jen oni.

Je to přece příběh krásně člověčí. Zlá a panovačná, stárnoucí provazochodkyně a Ředitelová (Irena Křehlíková) cítí zášť k mladé kolegyni, cirkusové novicce. Dokonce usiluje o její smrt. Neshodne se ani s psíkem, a ten nakonec samozřejmě mladou Miu (Eva Baláková) zachrání.

Příběhem se krásně motají šašci Hip a Hop (Ondřej Beseda, Lukáš Červenka), rytíř-artista Fred (Jiří Krupica) a ředitel ve vleku manželky (Zdeněk Pavlíček)...

Umět kouzlit poezii

Pohádky končívají dobře, proto i Láska s červeným nosem. A je to krásně loutkářská pohádka, je v ní tedy plno fantazie, iluzí, kouzel, nápadů i poučení.
Moc chválili Divadlo loutek porotci v Těšíně. Chválím dodatečně i já s přáním, aby se příště pohádku na Ostravar zařadit nebáli. Láska s červeným nosem je přece plná poezie. I když jen cirkusové. Sofiin svět Joseina Gaardera byl už druhým setkáním Divadla loutek s tímto autorem (po Dívce s pomeranči). Moc se nepovedlo ani jedno.

Divadlo loutek Ostrava - Václav Klemens: Láska s červeným nosem. Režie Václav Klemens, dramaturgie Jana Pithartová, scéna, kostýmy a loutky Marek Zákostelecký, hudba Pavel Helebrand, pohybová spolupráce Václav Pokorný, Eva Baláková. Premiéra 4. května,  psáno z reprízy 9. listopadu 2012 na Festivalu divadel Moravy a Slezska v Českém Těšíně.

Celkové hodnocení: 80%