Ve Světozoru budou zahájeny Dny palestinského filmu, které potrvají do 7. října.

Nord fest nabídne divákům už pošesté celkem jedenáct snímků. Na tuto akci navážou Dny severu, jejichž třetí ročník bude od 19. října do 4. listopadu například v Městské knihovně a v kině Evald. S diváky zavítá do Dánska, Finska, Norska, Švédska, na Island i Špicberky.

Tragikomedie Mazel, která přehlídku zahájí, vstoupí do českých kin 11. října. Originálně pojatá romance autenticky i s humornou nadsázkou zachycuje různé podoby lásky i niternou potřebu po blízkém člověku. Na festivalu v Sundance získala cenu za režii.

Dny palestinského filmu jsou první akcí svého druhu v České republice. V Praze a v Brně představí šest snímků, které uspěly na mezinárodních filmových festivalech včetně Cannes, Sundance nebo Berlína. Ty, které pořádající Česko-arabské centrum kulturního dialogu vybralo, se primárně nezaměřují na izraelsko-palestinský konflikt, i když ten nevyhnutelně formuje životy jejich hrdinů. Cílem je představit lidskou tvář Palestinců, s nimiž se běžný Čech nebo Češka setkávají jen jako s objekty zpráv, kde jsou obvykle spojováni s násilím.

Hostem zahájení bude režisér Elia Suleiman, držitel Ceny poroty MFF v Cannes a držitel ceny Evropské filmové akademie.