"Diváci zažijí diskuse s těmi nejpovolanějšími, samotnými autory vybraných dokumentárních filmů," řekl mluvčí festivalu Filip Kršiak. Pražské Živé kino zahájí projekce celovečerního dokumentu Olgy Špátové Největší přání, který se v září objeví v distribuci. "Uskuteční se ve střižně, kde se tento snímek právě dokončuje," uvedl Kršiak. Netradiční uvedení bude mít i dokument 31 začátků/31 konců v režii umělecké provokativní skupiny Rafani.

"Chceme zavést diváky do míst, kde filmy vznikají, umožnit blízký kontakt diváků s autory a zintenzivnit diskuze, které jsou inspirativní pro publikum i filmaře," komentoval to ředitel festivalu Marek Hovorka.

Diváci přitom do poslední chvíle netuší, kde se bude projekce odehrávat. V den promítání snímku musí zaslat po deváté hodině ranní rezervační SMS. Pokud budou mezi prvními, dostanou obratem SMS s adresou a přístupovým kódem.

"Vstup zdarma pro každého. Kapacita obývacích pokojů i střižen je omezena. Kdo dřív přijde, sedí na sofa," tvrdí organizátoři na internetové adrese www.zivekino.cz, kde se zájemci dozvědí bližší informace.

Součástí projektu bude i jihlavská varianta Živého kina. V pořadí 16. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava se uskuteční od 23. do 28. října. Bližší informace jsou na jeho stránkách www.dokument-festival.cz.