„Minulý rok nás navštívilo 2500 lidí, letos očekáváme podobné množství,“ říká Vojtěch Čepelák, jeden z organizátorů zajímavé akce. Advik nabízí patnáct sekcí, mezi nimiž je třeba promítání, ukázka bojového umění nebo vaření. Podle Čepeláka zájem mladých Čechů o tuto kulturu stále roste. „Díky internetu a kabelovým televizím se z tohoto stylu stává pomalu mainstream,“ vysvětluje. „Lidi na tom táhne hlavně ta výrazná vizualita a snadná rozpoznatelnost. Věkový průměr takového fanouška je šestnáct let.“

Pavlína Vendolská na Adviku

Pavlína Vendolská na Adviku

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Sedmnáctiletou Pavlínu Vendolskou anime a manga baví už několik let. „Je to zas jiný druh trávení volného času,“ vysvětluje dívka se zelenou parukou na hlavě. To Ondřej Skála se o japonskou kulturu zajímá hlavně díky lidem, kteří se v této oblasti pohybují. Na sobě má osmnáctiletý student kostým ušitý podle jedné své oblíbené postavy se zvláštním útvarem na zádech.

Na Adviku se prodávají také různé hry, plakáty nebo figurky filmových postav. Jedna taková postavička velikosti panenky Barbie stojí kolem 1500 korun. Fanoušci jsou ovšem schopni na svůj koníček pilně šetřit. „Dvě paruky a jedny šaty mě přišly na čtyři tisíce,“ vypočítává čtrnáctiletá Ena Kos. „Šetříte na to sice dlouho, ale nakonec je to podobné jako s každým jiným koníčkem. Něco tomu obětovat musíte.“ Advik potrvá do neděle.