Hollywood s ohledem na oběti a pozůstalé o tržbách informoval až v pondělí a potvrdil tak odhady zveřejněné v neděli filmovým deníkem The Hollywood Reporter.

Přestože třetí díl série co se týče tržeb překonal předchozí batmanovský opus, zaostal nicméně za očekáváním. Původně se totiž předpokládalo, že premiérový víkend by mohl vynést 180 až 200 miliónů dolarů.

Během předprodejů na napjatě očekávaný film si diváci koupili nebo rezervovali lístky za 190 miliónů dolarů. To podle New York Times naznačuje, že spousta fanoušků po páteční tragédii v Denveru neměla na cestu do kina náladu. Přesto během prvních dní v kině Batman vydělal tolik, že ho to řadí na třetí místo historických tabulek. Lepší start měl pouze poslední díl série o Harrym Potterovi, který před rokem vydělal 169,2 miliónu dolarů, a film Avengers, který letos na jaře do pokladen přinesl dokonce 207,4 miliónu dolarů.

Skalní komiksové fanoušky pieta od návštěvy kina neodradila. "To, co se stalo v Coloradu, bylo strašné, ale ten chlapík byl prostě blázen. Naše plány kvůli tomu měnit nebudeme," řekl agentuře AP jeden z diváků, který v New Yorku čekal spolu s kamarády na promítání v kině IMAX.

Podobně to viděly další tisíce lidí po celé Americe. "Nenechám si nějakým šílencem, který střílí do lidí, diktovat, co mám a nemám dělat," tvrdil rezolutně Ron Bondy, který se chystal do kina v Severní Dakotě.

Chtěli lístky blízko východu

To, že diváci nakonec do kina dorazili, ovšem nic nemění na tom, že je incident na předměstí Denveru poznamenal. Někteří si s ohledem na bezpečnost pokoušeli opatřit lístky na místa, která měla co nejblíže k východům. Jiní se zase ujišťovali, že je v kině připravená ochranka.

"Nemyslím si, že se něco takového může přihodit i tady, ale stát se může všechno," snažil se zaplašit obavy Randy Cordero před kinem na newyorském Manhattanu. Jeho přítelkyně Megan Riveraová ale připustila, že kvůli nedávné události se s obavami dívá na fanoušky v batmanovských převlecích. Policie totiž zveřejnila zprávu, že útočník James Holmes byl v době svého činu převlečený za jednu ze záporných filmových postav, Jokera.

Náladu fanoušků nespíš nejlépe vystihla Rachel Coxová, která film Temný rytíř povstal shlédla v kině v Atlantě. "Věci se prostě stanou tam, kde se stanou, bláznů je totiž všude dost. Šílenci se najdou všude, nemá to nic společného s místem nebo s tím filmem," řekla agentuře AP. Tatáž divačka ale vzápětí přiznala, že chce sedět v zadních řadách - protože jí to připadá bezpečnější.