Lana Del Rey: Born To Die

Nová alba

FOTO: Universal Music

Američanka Lana Del Rey to na svém debutovém albu, které patřilo mezi nejočekávanější v tomto roce, umí na mnoho způsobů. Zamilovat si ji lze hned po prvním poslechu, to když posluchač podlehne podmračené atmosféře písniček a jejímu neodolatelnému, soulem provoněnému hlasu. Přijmout ji lze až po nejméně pěti posleších, protože to, co nabízí, není současný dámský pop v podobě, jak ho známe od Lady Gaga, Rihanny nebo Beyoncé.

Stejně jako loni přišla touto dobou Adele na albu 21 s alternativním pohledem na pop, učinila tak i Lana Del Rey. Je jedno, jestli to vymyslel někdo ve vydavatelské firmě (jak se tvrdí), anebo je to její cesta. Podstatný je výsledek, a ten má důstojnou podobu.

Chtělo by se až říct, že Lana Del Rey i Adele začaly posunovat pop od prvoplánových melodií k náročnějším. Američanka své skladby zosobňuje zadumaným a poutavě přitažlivým hlasem, jehož sametová barva je nenásilně syrová. Aranže staví nad melodii, ctí barevnost, náladu a dává nahlédnout do oblasti popové alternativy, kde by se jistě našla řada silných konkurentek královnám a princeznám popu.

V písních jsou příběhy, rozepsala jimi kroniku svého života. Skladby Radio a Carmen jsou o pozemské slávě, Off To The Races je drama ze světa movitých, This Is What Makes Us Girls tiší bolest teenagerky, National Anthem je zase o penězích.

Born To Die bylo slavné album ještě předtím, než vyšlo. Teď si řeklo o pozornost na další časy. Podobnost s deskou Adele pokračuje – možná vyšlo jedno z nejlepších alb roku.


 

Leonard Cohen: Old Ideas

Nová alba

FOTO: Sony Music

Jeho hlas si nespletete s  jiným. Cohen ho ale na novém albu posílil a pročistil, neboť ze svého každodenního života vyhnal kouření. Obvyklá sytost a charisma mu zůstaly. Je to ostatně jeho interpretační zbraň. Jestli naopak nelze od alba Old Ideas něco očekávat, pak rozhodně ne zpěv. Cohen jako obvykle jenom vypráví, recituje a konstatuje. Dál nedošel.

Svým fanouškům dal tak to, na co čekali. Kolekci pojmenoval „Staré ideály“ a nabídl podmračené volné skladby s poetickými texty o životě, bolestech, lásce a také smrti.

Ta je tematicky podstatná. Kanaďan s pokorou konstatuje, že se k ní blíží. Překonat strach mu pomohlo studium buddhismu, a tak o ní úctyhodně nevzrušeně přemítá.

Old Ideas má v sobě všechny atributy jeho dosavadní tvorby. Ať už je to delikátní folková balada (Crazy To Love You), atmosférou trochu lynchovská Anyhow či bluesová Darkness. To vše provází nenapodobitelně erotický hlas, jenž má schopnost hypnotizovat posluchače od začátku do konce. Od Cohena nikdo nic nového nečeká a ani nechce. Pro umělce je to poněkud neobvyklá pozice, Cohenovi ale musí vyhovovat.


 

Christina Perri: Lovestrong

Nová alba

FOTO: Warner Music

Debutové album zpěvačky z americké Philadelphie Christiny Perri. Původním povoláním barmanka udělala kariéru poté, když se její písnička Jar Of Hearts objevila v populárním pořadu So You Think You Can Dance. Když vyšla jako singl, okamžitě se dostala do americké hitparády. Dalším singlem byla Arms. Ta sice takového úspěchu jako její starší singlová kolegyně nedosáhla, nicméně samotné album Lovestrong, které nyní vychází i v Evropě, se za oceánem v prvním týdnu po vydání vyšplhalo na čtvrtou pozici žebříčku Billboardu. Perri se představuje jako šikovná popová zpěvačka, která dobře chápe sílu povedených balad a stejně tak rozumí energii písniček skočných.


 

Lisa Hannigan: Passenger

Nová alba

FOTO: Universal Music

Druhé studiové album irské zpěvačky, která před začátkem své sólové dráhy vystupovala jako vokální podpora kolegy Damiena Rice. Její hlas ozdobil mimo jiné jeho hit 9Crimes a další. Na jejím novém počinu je třináct skladeb, které se stylově pohybují na rozhraní jazzu, popu a folku. Kolekci uvedl singl Knots, když pak deska vyšla, vyšplhala se na první místo irské národní hitparády.


 

Apollo 440: The Future’s What It Used To Be

Nová alba

FOTO: Universal Music

I u nás dobře známá britská skupina Apollo 440 vydává své první album od roku 2003. Jedná se celkově o její pátý počin. Nabízí jedenáct skladeb a pod jejich realizaci se podepsali kytarista Noko, zpěvák Ewan MacFarlane, klávesisté Trevor Gray a Ashley Krajewski, baskytarista Mikey Cusick a bubeník Cliff Hewitt. Rockové postupy se na albu snoubí s elektronikou, kolekce má energii, drajv a tah.


 

Aura Dione: Before The Dinosaurus

Nová alba

FOTO: Magic Records

Before The Dinosaurus je druhé studiové album dánské zpěvačky a skladatelky Aury Dione, známé v Evropě především ze staršího hitu Will Love You Monday. Singlem z novinky je nahrávka Geronimo. Album po svém vydání uspělo v hitparádách Dánska, Německa, RakouskaŠvýcarska, zpěvačka je populární rovněž v Polsku.