„Kvůli vyšší DPH se sníží dostupnost titulů všech žánru v českém jazyce. Nejde jen o hledisko rozpočtů domácností. Mnohem závažnější je, ze nižší prodej knihy způsobí její menší náklad a ten bude mít zase za následek další zdražení, až zjistíme, že titul vůbec nemá smysl vydávat,“ sdělil Nýč Právu.

Z dlouhodobějšího hlediska tak vláda roztáčí spirálu procesů, která má sílu vymazat až pětinu (!) české produkce učebnic, skript a odborné literatury. Podle Nýče se sníží dostupnost titulů všech žánrů v českém jazyce.

Psychologická hranice ceny knihy se nyní u většiny čtenářů pohybuje kolem tří set korun. Jejím překročením by nakladatelé i knihkupci riskovali podstatnou ztrátu zákazníků, zdražování tedy není řešením. Při vyšších výdajích na výrobu však nemají odborné tituly s nízkým nákladem moc šancí udržet se v produkci nakladatele.

„Skladovou produkci zdražovat nebudeme, to bereme na sebe, ale s novinkami budeme opatrnější. Snížíme množství titulů a uvidíme,“ dodal Nýč.

Šetření dopadne i na knihovny

Šetrná léta čekají také knihovny. „V rámci navýšení DPH plánujeme úsporná opatření, která se dotknou nákupu některých druhů dokumentů. Přemýšlíme také o nových akvizičních strategiích, jaké má být ideální složení fondu, jak budeme dále fond doplňovat, aby čtenáři byli spokojení. Tyto plány zahrnují také myšlenky na jiné možnosti získávání dokumentů, než je nákup, například rozšiřování e-knihovny nebo formou knižních darů,“ uvedla Lenka Hanzlíková, tisková mluvčí Městské knihovny v Praze.

Vysokým procentem zdanění knih se Česká republika přiřadila po bok Ukrajiny, Běloruska, Bulharska nebo Dánska. To však své DPH kompenzuje dotacemi jak autorům děl, tak knihovnám, které pak od nakladatelů odebírají podstatnou část jejich produkce.

S podobným návrhem na státní podporu knihoven přišel na podzim poslanec za TOP 09/STAN Petr Gazdík. Lidé z knižního průmyslu mu ale mnoho šancí na prosazení nedávají.

„To má být řešení středně-pravicové vlády – knihy více zdanit a pak stanovit velké dotace? Koupí knihovny pět set kusů úplně všeho nebo bude existovat komise, která posoudí, co je a co není hodnotné? Kdy zasedne? Když je kniha vytištěná nebo ve fázi rukopisu? Nemělo by se to nechat na čtenáři?“ komentoval návrh Nýč.

„Pokud chceme pomoci vzdělanosti, dejme na knihy nižší DPH, v Británii je sazba nulová, průměr všech zemí EU činí 7,6 procenta,“ dodal. Navzdory zvýšení DPH by měly zůstat ceny knih povětšinou stejné, knihkupeckých řetězců se změna daně nijak zásadně nedotkne.

„Z pohledu velkého obchodníka nejde o zásadní problém. Rozdíl sazeb je takový, že se bavíme o pár korunách, cena zůstane stejná, anebo se zvýší jen minimálně,“ ujistil Zdeněk Fekar z knihkupectví Kanzelsberger.

V dlouhodobějším horizontu a v případě jednotné DPH od roku 2013 se však současné ceny knih udrží jen stěží.